Gökyüzüne Açılan Çay Evi

Pekin’in Hutong bölgesinde konumlanan çay evi, kamusal işlevinin yanı sıra bireysel kullanımlara da olanak tanıyor. Archstudio ekibinin tarihi yapıyı restore ederek tasarladığı çay evi, merkezindeki avlularıyla gökyüzüne açılıyor.

Çay Evi, beş tarihi konut yapısının arasına yerleşiyor. Onarım ve eskiye eklemlenme fikirleri üzerinden ilerleyen proje konsepti, kamusallığı geçmiş ve günümüz arakesitinde ele alıyor. Projenin restorasyon süreci, mevcut tarihi yapıların analiz edilmesiyle başlamış. Mekan, odalara bölünmüş ve bölünen bu birimler koridor ve avlu sistemiyle birbirine bağlanmış. Hasar gördüğü için yıkılan bazı bölümlerin izleri, çevre yapıların tipolojisini taklit eden ahşap kırma çatılarla örtülerek korunmuş.

çin,çay evi,hutong,restorasyon,
fotoğraflar: 王宁
plan
analiz
kesit
model

Archstudio ekibi, restorasyon sürecini konutların kuzey kanadında hafif strüktür eklemeleri, güney kanadındaysa kısmi yenilemelerle devam ettirmiş. Yeni birimlerin eklenmesiyle yapının orijinal halinin düşük konfor koşulları iyileştirilmiş. Opak hale getirilen yapının ısı yalıtımı değerleri de enerji yönetimi kriterleri göz önüne alınarak artırılmış.

Merkeze yerleşen avluda yer alan cam bahçeler ve mekanları birbirine bağlayan koridor, geleneksel ve modern mimariyi bir bütün olarak ele alıyor. Cam avluları saran beyaz koridorlar da mekanı baştan sona kat ederek uzun bir tarihi dilimi simgelerken kamusal ve özel alanlar arasındaki ayrımı sağlıyor. Dış mekana açılan bahçeler, iç mekanda doğal havalandırmayı da sağlıyor. Geleneksel ahşap yüzeyleri sağlamlaştıracak çelik kolon ve kirişler de yeni ve eski mekanın iç içe geçerek birlikte büyümelerini sağlıyor.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL