Görüneni Anlamak

Bi-City Şehircilik Ve Mimarlık Bienali'nin bir parçası olarak Aether Architects tarafından tasarlanan Cloud Odeum, şehri anlamaya ve onu yeniden hayal etmeye izin veren bir kapı aralıyor.

Cloud Odeum projesi; çevre ve doğa arasındaki ayrılmaz ilişkiyi temel alarak, yaratılan yapay çevrelerin bir çeşit doğa yaratmak olduğunu belirten ve bu yapay içeriklerin sınırlarını aşarak aslında gerçek doğanın bir ürünü gibi davranıp davranmamaları gerektiğini sorgulayan Aether Architects tarafından üretilmiş. Proje ile üretilen kamusal sahne, zamanla oluşan çevresel yayılımı (davranışlar, iklim, peyzaj gibi) temsil ediyor. Cloud Odeum, malzeme ve formun ötesindeki çevresel ilişkinin gerçekliğini göstermeye çalışıyor. Ayrıca; inşa edilen çevreden, beden ve mekan arasındaki interaktif etkileşime kadar uzanan bir diyalog ve hayal gücü yaratmayı hedefliyor. Bunu yaparken de şehri meydana getiren yapı taşı olan mekanı/yapıyı kullanarak düşünsel ya da davranışsal olarak yeniden hayal etme fırsatı vermek istiyor.

fotoğraflar: Aether Architects
model

O andaki varlığı, yapının o mekanın doğal sahnesinde yaşadığını kanıtlıyor. Strüktürle iletişime geçen insanlar da gözlem yapma, bunu düşünme ve hissetme imkanı buluyor. Proje; mimarinin sadece bir görünüm olarak algılanmaması gerektiğini; aslında şehri, formu, mekanı ve zamanı yeniden anlamayı sağlayan bir yol olduğunu insanlara anlatabilmeyi umuyor.

Hong Kong’da devam eden bienal 28 Şubata kadar gezilebilecek.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL

İlgili İçerikler: