Hareketi Çerçevelemek

Tiflis’te gerçekleştirilen kamusal yapı, kültür ve eğitim bağlamında sunmayı amaçladığı mekansal katkıyı, her yaştan insanı içeri davet eden bir kurgu ile gerçekleştiriyor.

Belediye tarafından hayata geçirilen üçüncü medyatek olan proje, geniş endüstriyel alanların çevrelediği konut dokusunun içinde kalan bir parkta konumlanıyor. Bölgedeki kültür ve eğitim mekanlarının eksikliğini gidermeyi amaçlayan proje, hem geleneksel hem de multimedya kütüphanesi ile farklı ihtiyaçlara cevap veren bir bilgi ve öğrenme merkezi sunuyor. Yetişkinler ve çocuklar için kurulmuş kütüphanelerin yanı sıra okuma salonları, çocuk oyun alanları, eğitim ve sunum mekanları ile konferans, konser, sergi gibi etkinliklere ev sahipliği yapacak olan yapının tasarımı ise Laboratory of Architecture #3 tarafından gerçekleştirilmiş.

Laboratory of Architecture #3,medyatek, gürcistan

Parkın içindeki ana yürüyüş yolunun sonunda konumlanan yapının planındaki dairesel kurgular, diktörgen bir çerçeve içinde ve iki bölüm olarak birleşiyor. Bir bölüm yapının ana mekanlarını cam cephe içinde dış mekanla şeffaf bir ilişki içinde kurgularken; silindirik formlu kafeterya ve spiral rampa bahsedilen dikdörtgen konturu tamamlayan, yerden yükseltilmiş, en üst noktası 12 metreye ulaşan metal strüktürlü yarı şeffaf duvar ile çevreleniyor. Strüktürün tanımladığı sınırdan içeri girildiğinde, mekanın dinamik atmosferi sıcak bir karşılama sunuyor. Kaydırak formundan esinlenilen rampa yukarı çıkarak ikinci kata bağlanıyor. Cam cephe ile sarılı iç mekan, aynı zamanda taşıyıcı olarak çalışan oval odalar ile kurgulanmış. Yapının ikinci katında da açık havaya çıkarak güneşle buluşmayı sağlayan dairesel bir avlu bulunuyor.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL

İlgili İçerikler: