Haritacı Manifestosu

SARA CANSIN GÜNGÖR

Büyük bir karmaşanın içinde harita üzerinde kendimi bulmaya çalışıyorum. Bulduğumda ise ufak bir heyecan yaşıyorum. Sonrasında gitmek istediğim yeri arıyorum. Son adım olarak o karmaşanın içinde gitmek istediğim yere ulaşan birçok farklı rotadan bana en çok hitap edeni ve belki de kolay geleni seçiyorum. Bu rotanın yakınında bulunan ve ilgimi çeken yerlere de uğrayabilirim. “Buradayım” ifadesi kişinin hayatındaki birçok kavrama referans veriyor. Bu, ister coğrafi konumdaki “buradayım” olsun, isterse bütün hayatı boyunca benliğinde biriktirdiği beklentilerde ne kadar ilerlediğine dair “buradayım” olsun. Çok katmanlı, gittikçe karmaşıklaşan günlük yaşantımızda rotamızı, ilgi alanlarımızı kolayca bulabilmek için yapılacak işler, gidilecek yerler listesi, hayattan beklentiler listesi gibi birçok listenin içinde kaybolarak bulmaya çalışıyoruz. Stamen Design, haritaların aslen bu listelerden elde ettiğimiz verilerin görselleştirilmesiyle var olduğunu ifade ediyor.

2. istanbul tasarım bienali,stamen design,beth schechter,eric rodenbeck,Sara Cansın Güngör

Manifestoda mekan aracılığıyla benliğin konumu takip edilmeye, bireysel ve toplumsal kimliklere dair yeni yol haritası çıkarılmaya çalışılmış. Belli adımları uygulayarak haritadaki yönünüzü kolayca bulabilirsiniz. “Buradasınız” bilgisini özümsemek, “çevrede neler var” aşaması ve son olarak nereye gidileceğine ve nasıl gidileceğine karar verme aşamalarını yaşamak... Haritaların olduğu odaya girdiğimde kendimi bilginin saldırısı altındaymışım gibi hissediyorum. Büyük bir karmaşa var gibi ama biraz daha dikkatli bakınca ve önerdikleri adımları uygulayınca aslında verinin çeşitli haritalar yoluyla düzenlenmiş şeklini kolayca okuyabiliyorum. Tasarladıkları manifestoda, pek çok farklı bakış açısını açık çağrı süreciyle seçilen haritalar aracılığıyla kolektif bir şekilde yansıtmaya çalışmışlar.

Manifestoda kullanılan dil, herkesin her şeyi haritalandırabileceğine dair cesaret verici. Hayatta karşımıza çıkan durumları “çok zor” diyerek içinden çıkılmaz bir hale getirmek de bizim elimize, etkili bir görsel dil kullanarak kolaylaştırmak da. Nitekim çalışmadaki ziyaretçilerin mekana yerleştirilen ufak ipuçları sayesinde haritacılık konusunda cesaretlendirilmesi, bu kolektif çalışmanın büyümesi açısından oldukça önemli.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL

İlgili İçerikler: