Hata Yapmak Serbest

Tolga Hazan’ın TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi’nde Mimarlık Bölümü öğrencileriyle yürüttüğü Stüdyo 3; deneysel tasarım yöntemleri, dijital prototipleme, hacimsel düşünme ve mekansal felsefe konularına odaklanıyor.

invisible skyscraper - proje grubu: taner keskin, efil erdoğan, adel gürel
audio transducer “capturing the noise” - proje grubu: feyza nur sarıyıldız, begüm aksu
modular recycling - proje grubu: melike boz , özge başarır
symbiotic skycraper - proje grubu: ceylin yıldırım, selen öztürk
favelascraper - proje gurubu: burak tilbe, duygu gökoğlu, utku çoşkuner
global cooling - proje grubu: özge ekşi, fatma aluç

Stüdyo kapsamında öğrencilerin fikirlerinin yeşereceği verimli bir zemin oluşturulmak amaçlanmış, böylece genel geçer normlardan ve statükodan bağımsız, yaratıcı ve özgün çözüm becerisi olan bireyler geliştirmeyi hedeflenmiş. Stüdyo kapsamında öğrencilerin hata yapmaları da teşvik ediliyor çünkü hata olmayan yerde yeni hiçbir şey denenmediği fikri üzerinde duruluyor. Projenin ana eksenini, gelişen ve ilerleyen teknoloji ve 21. yüzyılın beraberinde getirdiği mekansal ihtiyaç ve sorunsalların çözümü için, mevcut ve denenmiş sistemler ile düşünce biçimlerinin ötesine geçerek araştırmak ve yenilikçi düşünmek oluşturuyor.

Proje konusu olarak, CTBUH (Council of Tall Buildings and Urban Habitat) uluslararası öğrenci yarışmasının konusu seçilmiş ve öğrenciler üç etapta projeler geliştirmişler. Bireysel olarak üretilen fikirler, yarışmaya yönelik olarak elemeden geçmiş ve öğrenciler ekipler halinde projeler üretmişler. Süreç sonunda da öğrenciler gruplar halinde hazırladıkları projelerle CTBUH’un Uluslararası Yüksek Yapı Tasarımı Öğrenci Yarışması’na katılmışlar. New York’ta düzenlenen, jüri başkanlığını Moshe Safdie’nin gerçekleştirdiği yarışmada Stüdyo 3 bünyesinden üç öğrenci; Taner Keskin, Elif Erdoğan, Adel Gürel’den oluşan ekip “Invisible Skyscraper in Siberia” projesiyle 210 katılımcı arasından seçilerek mansiyon ödülüne layık görülmüş.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL

İlgili İçerikler: