İçgüdülerle Tasarlamak

Geçici ve her an değişebilir bir ofis olarak tasarlanan yapı, bilinen mimari teorileri bir yana bırakıp daha derinlerde yatan barınma ihtiyacı ve doğa arasında bir çizgi çekmeyi amaçlıyor.

Atelier GOM tarafından tasarlanan yapı, yine ofisin bir şubesi olarak çalışan MOA için 5-10 senelik bir kullanım öngörülerek gerçekleştirilmiş. Tahmini ömrünün yanında proje, her an yeniden organize edilebilecek ya da yıkılabilecek bir yapı şeklinde tasarlanmış.

fotoğraflar: zhang jiajing

Binanın bir bölümü stüdyo bir bölümü de kafeye ayrılırken, alanların büyük bir kısmı ise farklı etkinliklere de açık olacak şekilde bir sergileme alanı olarak düşünülmüş. Yapının sabit ve doğrusal bir duygu yaratmasından ziyade, kendi tasarımını dışa vuran serbest bir dilde olması amaçlanmış. Strüktürel yapı, minimalizm ya da “Az çoktur” gibi teorilerden beslenmektense, üretilmiş bütün teorilerin sorgulanmasına yol açabilecek bir şekilde, konuya ilk insanların mekan ihtiyacı gibi bir noktadan başlıyor ve daha içgüdüsel bir tasarım yaklaşımı seçerek varoluşunu daha açık bir dil ile ifade etmek istiyor.

Gottfried Semper tarafından dile getirilen mimarlığın dört öğesini (ocak, çevre duvarı, çatı ve platform) temsil eden bir prototipe benzetilen yapıda, zemin kattaki kafe ve çatı katında stüdyo hariç neredeyse hiç tamamen kapatılmış bir bölüm bulunmuyor. Çevreyle olan ilişkisini güneş, rüzgar ve su üzerinden tanımlayan yapının açık formu sayesinde ışık ve hava serbest bir şekilde dolaşabiliyor. Gün ışığının iç mekana rahatça geçebilmesi için üst ve yan ara yüzlerde ışık geçirimi ve yansıma özelliği iyi olan materyaller tercih edilmiş. Projede ayrıca klasik yapı malzemelerinin de dışına çıkılarak; ortabahçe duvarına dizilen renkli kapılar, kafe duvarında kullanılan priz kabloları ve bölme duvarı haline gelen metal perdeler gibi yeniden işlevlendirilen ürünler kullanılmış.

Tasarımcılar, fotoğraf kareleriyle tam olarak anlaşılamadığını düşündükleri hissiyat için, yapıyı geleneksel bir Çin bahçesine benzeterek, içine girip yürüdükçe değişen atmosferin deneyimlenmesi gerektiğini belirtiyor.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL