İdeal Ev

Koreli heykel ve enstalasyon sanatçısı Do-Ho Suh, birebir ölçekte inşa edilmiş “İdeal Ev” tasarımıyla 21. Yüzyıl Kanazawa Çağdaş Sanat Müzesi’nde yaşam biçimlerimizi mekan üzerinden sorguluyor.

fotoğraflar: do-ho suh

Kimliğin sınırlarını araştıran enstalasyonları ve heykelleriyle tanınan Do-Ho Suh, New York’ta yaşıyor. Amerika ve Kore arasında sıkça seyahat eden sanatçının işlerinin ana temasını da bu “göç” hali oluşturuyor. Kimlik ve göç, sanatçının işlerine sınırları belli edilmiş şeffaf tekstil kullanımıyla yansıyor.

  1. Yüzyıl Kanazawa Çağdaş Sanat Müzesi’nde sergilenen “İdeal Ev” tasarımı da sanatçının diğer işleri gibi geçirgen nitelikte tasarlanmış. Film yapımcısı Nils Clauss tarafından da bir kısa film haline getirilen İdeal Ev, aslen Kore İmparatoru için inşa edilmiş bir 19. yüzyıl yapısının yeniden yorumunu ifade ediyor.

Şeffaf tekstil malzemeleriyle birebir boyutlarda tasarlanan sergi mekanı, ziyaretçiler tarafından hem doğrudan mekanın içinde olarak hem de dışarıdan izleyerek deneyimlenebiliyor. Bireysellik, ortak mülkiyet ve isimsizlikse serginin arayış kavramlarını oluşturuyor. Bunun yanı sıra İdeal Ev, New York’ta yaşayan sanatçı Do-Ho Suh’un ülkesinden ayrılışını ve yabancılaşma halini de simgeliyor.

[embed]https://vimeo.com/128339895[/embed]

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL

İlgili İçerikler: