İGÜ Tasarım Öğrencilerinden Minimal Ahşap Kuşevleri

İstanbul Gelişim Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü öğrencilerinin “minimalizm” teması ile tasarladığı Ahşap Kuşevleri İGÜ Güzel Sanatlar Fakültesi’nde sergileniyor.

İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Z. Funda Ürük ve Arş. Gör. Gökçe Uzgören yürütücülüğünde gerçekleştirilen “Ahşap Kuşevi Tasarımı” adlı workshop/çalıştay kapsamında tasarlanan ve üretilen kuşevleri projesi; yalnızca insanların değil hayvanların da barınma ihtiyacına dikkat çekmek konusunda kolektif bir bilinç oluşturmayı amaçlıyor. Bu kapsamda ise öğrenciler Türk mimarisinin estetik bir detayı olan geleneksel Kuşevlerini yeniden yorumlayarak yenilikçi tasarımlar ürettiler. Tasarımlar minimalizm konsepti bağlamında iki geometrik formdan (üçgen+kare, kare+daire gibi) yola çıkılarak oluşturuldu. Eskiz çalışmalar ile başlayan 25 öğrencinin katıldığı workshop, dijital ortamda teknik çizimlerin yapılması, daha sonra ise tasarımın ürüne dönüştürülmesi ile son buldu. Workshop sonunda öğrencilerden Gülbahar Camkesen’e 1.lik, Kübra Peker’e 2.lik ve Zeliha Büşra Bingöl’e 3.lük ödülü verildi.

Workshopun ardından 2-3 Mayıs 2017 tarihinde gerçekleştirilen “İstanbul Gelişim Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi II. Tasarım Günleri Festivali”nde açılışı yapılan Ahşap Kuşevleri Proje Sergisi’ne Avcılar Belediyesi Veteriner İşleri Müdürü Sn. Pervin Kırmızı ve ekibi de katılım sağladı. Proje ile tasarlanan kuşevlerinin bir tasarım kitapçığı ile bir araya getirilmesi ve Avcılarda hayata geçirilmek üzere belediyeye sunularak üniversite-kamu ortaklığının geliştirilmesi amaçlanıyor.

İstanbul Gelişim Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde bulunan ağaçlarda halen sergilenmekte olan tasarımlar 2017 Bahar Dönemi sonuna kadar görülebilir.

Tasarımcılar: Betül Güllüce, Büşra Ağırbaşlı, Büşra Atıcı, Büşra Berrak Karataş, Dünya Karahan, Ekrem Ertürk, Elçin Aylin Gedik, Gülbahar Camkesen, Gürşat Ay, Hüseyin Emre Bakkal, İlayda Özdemir, Kübra Peker, Levent Karadaş, Melek Tüynek, Özge Tombul, Selen Ünlü, Sena Çolak, Sude Erdoğan, Sueada Tüccaroğlu, Sümeyra Kahrıman, Şeyma Çelik, Şule Kılıç, Tuna Memiş, Yüsra Çığcı, Zeliha Büşra Bingöl.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL

İlgili İçerikler: