İki Şehirli Mizansen

Şanghay’daki yıkılmış yapılardan toplanan malzemelerin geri dönüştürüldüğü proje, tropik şehirlerin biraz dağınık, çokça renkli ve samimi atmosferini yansıtacak bir mizansen oluşturmak üzere şekilleniyor.

Q&A mimarlık ofisi tarafından tasarlanan Bar Barraco, dünyanın farklı uçlarında yer alan iki şehri, birinden atmosferini diğerinden ise malzemesini alarak, bir araya getiriyor. Brezilya barı olarak tasarlanan mekan, tropik bir şehrin renkli ve dağınık ruhunu gerçekleştiği Şanghay’a taşırken, şehirdeki yıkık binalardan toplanmış kapı ve pencereleri kullanıyor.

Brüt beton, ahşap, yerdeki beyaz çakıl taşları ve duvarların durgun tonları bitkiler, aydınlatmalar ve salıncaklarla kurgulanan kontrollü kaosa arka plan oluşturuyor. Tavan için düzensiz eğimli bir ızgara strüktür tasarlayan ekip, şehirdeki yıkıntılardan dikkatlice topladıkları kapı ve pencereleri daha önceden değil, o an ve yerinde karar vererek tek tek yerleştirmişler. Tavanın sokak tarafındaki son bölümü ise kapanış saati geldiğinde bir kepenk gibi kapanıyor ve girişteki renkli mekan tabelası için arka plan oluşturuyor.

Kolaj
Plan

Malzemelerin ve dokuların sahip olduğu iki farklı karakter, mekanın da farklı kullanımlarını yansıtıyor: İç taraftaki bar hafif aydınlatmasıyla bir öğleden sonra kahvesi için daha sakin bir atmosfer sunarken, dış taraftaki bar şehrin hareketli gece hayatına dahil oluyor. Oturma alanları da yine bu fikir üzerinden şekilleniyor. Sokak tarafında, barı çevreleyen salıncakların dışında yalnızca hareket ettirilebilir tabureler ve şezlonglar; içeride ise daha rahat sandalyeler ile bar tabureleri bulunuyor. Burada tavana asılarak sabitlenen masa ise istenildiğinde yukarı çekilerek daha büyük organizasyonlarda daha geniş bir kullanım alanı kazanılmasını sağlıyor.

Etiketler: