İlişkiler Örgüsü

Cephesindeki örüntü ile geleneksel malzemeyi robotik bir üretim süreciyle buluşturan yapı, farklı ikilikler arasındaki ilişkilerden beslenen bir sergi mekanı meydana getiriyor.

Zhang Peili ve Geng Jiangyi tarafından kurulan “Chi She” adından bir sanat grubu için gerçekleştirilen galeri projesinde, sergileme mekanı, ana işlev ile artistik dışavurumları bir araya getiren bir öğe olarak tasarlanmış. Sanat etkinliklerine, sergilere, atölyelere ve buluşmalara ev sahipliği yapacak mekanın zarif ve ferah mekanlar sunması amaçlanmış.

fotoğraflar: su shengliang, bian lin
vaziyet planı
zemin kat planı
2. kat planı
çatı planı
görünüşler
kesitler

Yapının içine yerleştiği parka bakan ana cephesi, robotik bir kol yardımıyla yerinde inşa edilen yığma duvardan oluşuyor. Gri-yeşil tonlarındaki tuğlalar, eski yapının strüktüründen alınarak yeniden kullanılırken, geleneksel bir malzemeyi 21. yüzyıl teknolojisiyle buluşturan inşa tekniği duvara verilmek istenen dalgalı formun hatasız bir şekilde işlenmesini sağlamış. Yıpranmış, eski tuğlaların yarattığı örgü insanlar ve malzeme, makineler ve inşaat, tasarım ve kültür gibi ikilikler arasındaki ilişkilere dair alt metinleri yapının duvarlarında yansıtmayı amaçlıyor.

Projede önceki yapının dış duvarları korunurken geniş sergileme alanı sunabilmek adına yapısal güçlendirme yapılmış. Yapının çatısı ise daha hafif olan ahşap bir strüktür ile değiştirilmiş. Aynı zamanda çatının bir bölümü yükseltilerek ziyaretçilerin gökyüzü ile temas kuracakları ve mekana gün ışı dolmasını sağlayan bir ara katman oluşturulmuş.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL