İlkel Fütürizm

Saint Val Architect’in Haiti’nin başkenti Port-Au-Prince için tasarladığı dikey bambu konutlar, doğal ve yenilenebilir malzemelerin yüksek teknoloji mühendisliğiyle birleşiminden oluşuyor.

Saint Val Architect tasarımı Bambu Konutlar, Haiti’de yerel malzeme kullanımını artırma çalışmalarına destek olmak için tasarlanmış. Haiti’nin geleneksel sepet örgülerinden ilham alan proje, yerel halkın yetiştirdiği hindistancevizinin biçimini taklit ediyor. Bambu Konutlar, kutulardan dairelere evrilen yeni bir konut tipolojisini araştırıyor.

sürdürülebilirlik,konut,haiti, saint val architects
illüstrasyon: saint val architects

Bambu dış strüktürün birleşim yerleri metal ek detaylarıyla sabitleniyor ve aynı zamanda yapının yatay taşıyıcı sistemini oluşturuyor. Bu taşıyıcı sistemin oluşturduğu dairesel zeminler birbirine spiral merdivenle bağlanıyor. Zemin kat; giriş holü, banyo ve mutfaktan oluşurken diğer üç kat yatak odası olarak işlev görüyor. En üst katsa iç mekan sıcaklığını dengelemeye çalışan bir birim olarak çalışıyor ve aynı zamanda dinlenme alanı olarak kullanılabiliyor.

Dış kabuğu spiral şeklinde saran cam cephe, hem içeriye gün ışığını alıyor hem de iç mekanda doğal havalandırmayı sağlıyor. Öte yandan bambu çerçeve ve metal strüktür, tasarımın hem ilkel hem de fütüristik algılanmasını sağlıyor.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL

İlgili İçerikler: