İncelikli Detaylar

Fallingwater Enstitüsü için konaklama birimleri olarak tasarlanan proje, çevresel etkisini en aza indirerek doğal peyzaja eklemlenmeyi amaçlıyor.

Fallingwater Enstitüsü’nün yaz programlarına katılanlar için ayrılan dört yatak odalı mevcut evin yetersiz kalması üzerine tasarlanan High Meadow konaklama birimleri, Frank Lloyd Wright’ın Şelale Evi’ne komşu olarak yerleşiyor. 1960’lara ait yapının ayak izini genişleten proje, konaklama kapasitesini iki katına çıkaran dört yeni kabin sunuyor.

fotoğraflar: nic lehoux

Konaklama alanına yönlendiren ana yol, mevcut bina ve yeni yapı arasına yerleşerek bağlantı oluşturan ve hem toplanma hem de karşılama noktası olarak çalışan bir verandaya açılıyor. Yatay paneller halinde dizilen ahşap perde, ana yapıdan yeni birimlere uzanan geçiş yolu boyunca ilerliyor. Belli bir düzen içinde dizilen paneller ışık kontrolü sağlarken aynı zamanda ormana doğru farklı bakışlar oluşmasına izin veriyor. Panellerin sıklığı geçidin sonuna doğru azalıyor ve yeşil alanla birlikte sonlanıyor. Geçidin sonu ise Şelale Evi’ne götüren bir patikaya bağlanıyor.

Açık arazi ve orman arasına yerleşen konaklama birimleri, çevreye verilen etkiyi en aza indirmek adına çelik kolonlarla taşınıyor ve böylece zeminden biraz yükseliyor. Ahşabın hakim olduğu sade iç mekanlar ise ön cephelerin çerçevelediği manzaralara bakıyor. Her birimin ön cephesinde araziye doğru açılı bir şekilde uzayan duvarlar, vadide esen rüzgarı yakalayarak ve güneşi engelleyerek mekanların doğal olarak serin tutulmasını sağlıyor. Birimleri birbirine bağlayan geçiş yolunda kullanılan geçirgen ahşap perde de ikinci bir hava akışı sağlıyor.

Projede bilinçli bir şekilde sade, dayanıklı malzeme ve bitişler tercih edilmiş. Kabinlerde dış kaplama olarak gri tonlara sahip sedir kullanılmış. Odalar ve banyolar arasındaki zeminler mantar döşeme ile kaplanırken, banyo çevresinde kayrak taşı kullanılmış. Mobilyalarda kullanılan kontrplak ise mekanlara sade bir atmosfer kazandırmış. Odalarda yatakların yanı sıra raflar ve çalışmak için masa ve sandalye bulunuyor. Odalara bırakılan yün battaniyeler de bölgede yerel olarak üretilmiş.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL