İncelikli Kütleler

Metropolis imgesinden ilham alan Moor mobilya serisinde malzeme kullanımı ve biçim olarak minimal bir yaklaşımı benimsiyor.

Memphis şirketinin yönetiminde olan Post Design markası ve galerisi için tasarladığımız yeni mobilya serisini yedi adet sınırlı sayıda üretilmiş parçadan oluşan gelişmeye açık bir sistem olarak tanımlıyoruz. Bu parçaları masa, çalışma masası, elbise dolabı, konsol, kitaplık, yatay ve dikey duvar sistemi olarak belirledik.

Babel duvar sistemi
Dedalus kitaplık
Katai duvar sistemi
Atlantis kahve masası
Tecla dolap
Zefir
Babel duvar sistemi detayı
Persepolis detay

Ceviz ağacından üretilen birimleri verniklenmiş, siyah bir strüktür ile çerçeveledik. Bu çerçeve sayesinde farklı şekillerde gelişen alan kullanımı ile mimari şekillere öykünen veya onun taslağını çizen bir mobilya yapısı tasarladık. Özel strüktür aracılığıyla değişken ihtiyaçlara yanıt verebilme kapasitesi sağladığımızı düşünüyoruz. Ayrıca metropollerin arketip görüntüsünü canlandıran malzeme kullanımının da zaman içinde kristalleşerek kolektif bir hayal gücü yardımıyla geliştiğini belirtebiliriz.

Tasarımın geometrik sertliğini nazik bir denge kurarak ahşabın verdiği yumuşaklık hissi ile örtüştürdük. Malzemelerin bu güçlü sentezi ile ahşabın önemini ve el işçiliği ile üretimi de vurguladık.

Mobilya koleksiyonu çok belirgin bir şekilde özelliklerini göstermiyor; fakat çok anlamlılık oluşturacak şekilde boyutlanıyor. Kullanıcı etkileşimli tasarımın davetkar bir şekilde keşfe açık olmasını istedik. Kullanıcı küçük, beklenmedik ve gizli bölmeleri, çekmeceleri ve gizli kapakları keşfedebilir.

Çekmece kolları olmadığı için bölmelerin fonksiyonu gizli kalıyor. Fakat kolların yerini küçük, siyah, verniklenmiş açıklıklara mesafeli bir şekilde bırakmasını istedik. Form ve fonksiyon ilişkisindeki bu ince çelişki aslında mobilya sistemini tam anlamıyla referans gösteren bir boyuttan özgür bırakıyor ve ve mobilyaya gizemli, çağrıştıran ve poetik bir incelik veriyor diyebiliriz.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL