İpten Raflar

Viktor Matic’in WWW serisi, farklı açılar da bir araya gelen ipler ve onları saran ahşap kabukla tasarlanmış. Kullanıcının ihtiyacına göre ayarlanabilen raflar, yaratıcılığa da imkan tanıyor.

WWW serisi, İtalyan asıllı tasarımcı Viktor Matic tarafından bitirme projesi olarak tasarlanmış bir "arketip" yorumu. Tasarımcı, mekan ve zaman sınırlarının ortadan kalktığı post-dijital toplumda Bauhaus tasarımlarının artık zamanının geçtiğini belirtiyor. Biçim özgürlüğü ile dolu ve değişimin bir statüko haline geldiği bu hızlandırılmış zamanda; hibrid nesnelerin araca, yüzeylerin mekanlara ve mekanların da bulanık değişim eğrilerine dönüştüğünü belirtiyor. WWW, tanımladığı zamana uygun olarak tek bir şeyi ifade etmiyor, kullanıcısı ve çevresiyle etkileşimli bir ilişki kurma, dönüşüme ve değişime cevap verme potansiyeli taşıyor.

fotoğraflar: © viktor matic

Obje Viktor Matic'e göre "arada" konumlanıyor. Biçim ve işlevin, mekan ve boyutun, henüz gerçekleşmeyen ve artık gerçekleşmeyecek olanın arasında kendine özgü ilişkiler yaratıyor. Tasarımcının kurduğu sistem için modülerlik tanımı eksik kalıyor; sürekli olarak değişime açık bir mekanda, bir yerleştirme biçimi olarak sadece işlevsel değil, sistem içi yaratıcılığa da fırsat veriyor. Rafa bu özelliği verense Matic tarafından dijital açı olarak adlandırılan ipler olmuş. Tasarımın iç yüzeylerini de bu ipler oluşturuyor.

www by viktormatic from Viktor Matic on Vimeo.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL

İlgili İçerikler: