Islanarak Keşfet

Quebec'te düzenlenen uluslararası bahçe festivali için sığ bir havuzun içinde tasarlanan "Haydi Islan" pavyonu, ziyaretçileri ıslanmaya ve strüktürü keşfe davet ediyor.

Kanadalı tasarım ofisi Groupe A / Annexe U’dan üç tasarımcı, su ögesini merkeze alan bir pavyon tasarladı. Quebec'teki Uluslararası Bahçe Festivali kapsamında sığ bir havuzun içinde tasarlanan pavyon, 24 metrekarelik bir alana yayılıyor. Bir küpün parçalanmasıyla oluşturulan "Haydi Islan" pavyonu, ziyaretçileri yağmur çizmeleriyle strüktürü keşfe çağırıyor.

fotoğraflar: © groupe a
plan
kesit

Pavyonun tasarımını mimar Remi Morency, Erick Rivard ve kentsel tasarımcı Jean-François Laroche birlikte gerçekleştirmişler. Bu yıl 16’ncısı düzenlenen Uluslararası Bahçe Festivali için tasarlanan strüktür diğer yerleştirmeler gibi bir yarışma sonucu belirlenmiş. 34 ayrı ülkeden 309 çalışmanın yer aldığı festivalde, Group A / Annexe U’nun tasarımı kullanıcı deneyimine yönelik sunduğu yaklaşımla dikkat çekiyor.

Pavyon, 1920’lerde Kanadalı bahçe uzmanı Elsie Reford’un tasarladığı tarihi bahçenin hemen yanında konumlanıyor. 2.4 metre yüksekliğindeki strüktür duvarları, beyaz renkli çelik taşıyıcılar ve çift cidarlı polikarbonat panellerden oluşuyor. Dış katman şeffafken iç katman pavyona rengini veren parlak turuncu renkte tasarlanmış. Küpün “C” şeklinde ikiye parçalanmasıyla elde edilen duvarlar birbirileriyle açı yapacak şekilde konumlandırılarak iki yanında giriş ve çıkış açıklıkları bırakılmış. Böylece pavyon, küçük bir labirent halini almış. Ekip, tasarımın merkezine su öğesini koyarken su bitkilerini de tasarıma dahil etmiş. İçeri yerleştirilen su bitkilerinin zamanla gelişip pavyonun dışına taşmaları bekleniyor. Tasarımcılar bu sayede ekosistemdeki titiz dengeye dikkat çekmek ve istilacı türlere dair yürütülen tartışmalara farklı bir yaklaşım kazandırmak istemişler.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL