İşlevsel Malzemelerle Tasarım

İki Derece Mimarlık ekibinin tasarladığı Kale Yazılım ofisi, rahat ve bireysel çalışma alanlarından oluşuyor. Açık ofis sistemi, verimliliği artırmak ve dikkatli çalışmayı sağlamak adına akustik panellerle bölünmüş.

Büyük ölçekli uygulama yazılım sistemleri üzerine hizmet veren Kale Yazılım firması ofisleri ODTÜ Teknokent’te yer alıyor. Bulunduğu yapının birinci katında konumlanan ofis, tek kata yayılıyor. Ofis kapsamında iki adet müdür odası, bir adet yönetici odası, yönetici asistanı odası, toplantı odası, server odası ve gerektiğinde 50 kişinin aynı anda çalışabilmesini sağlayan açık ofis alanı bulunuyor.

fotoğraflar: fethi mağara
açık ofis
dinlenme alanı
plan

Ofis girişinde yer alan bekleme bölümünde, mekanik yazılım sisteminden örnek bir grafik tasarım baskısı duvar kağıdına basılmış olarak ziyaretçileri karşılıyor. Esnek ve konforlu bir çalışma alanı olarak tasarladığımız açık ofiste yoğunluğu azaltmak için beyaz tonları tercih ettik. Dört ve sekiz kişilik çalışma gruplarını, dikkatli ve verimli çalışmayı artırmak amacıyla 130 santimetre yüksekliğinde panellerle böldük. Kişilerin bireysel çalışma alanlarının oluşması amacıyla paneller, çalışma masalarında çift taraflı olarak yer alıyor. B&T Mobilya tarafından üretilen panellerin iç bölümlerinde özel ses emici malzeme kullanılırken dış bölümleri tamamen kumaş ile kaplı. Böylelikle mekanın akustik dengesi ve ses emici özelliği en yüksek seviyede oluyor ve özellikle kişilerin telefon görüşmelerinin duyulması en aza indirgeniyor.

Diğer tarafta, açık ofis alanında mevcut asma tavan üzerine yerleştirilen plakalar tasarımın önemli bir bölümünü oluşturuyor. Masalar arasında yer alan bölücü panellerle bir bütün olarak tasarlanan ve B&T Mobilya tarafından üretilen plakalar, ağırlık oranı ve ses emici özelliği göz önünde bulundurularak akustik özellikli kumaş ile kaplanıyor.

Çalışanların mola ve dinlenme alanı olarak kullanmaları için tasarlanan mekan, oturma birimleri, kitaplık, oyun ve TV ünitesi içeriyor. Mekanın merkezinde yer alan ünitede, sabit mobilyalarda da tercih edilen MDF Lam kullandık. MDF Lam, yine aynı ünitede bulunan akvaryumun yarattığı nem ve rutubetten etkilenmediği için uzun ömürlü bir alan yaratmış olduk.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL

İlgili İçerikler: