İşlevsel Örüntü

Sono Arhitekti ekibinin İtalya’nın Trieste kentinde tasarladığı kitabevi, Sloven kültürüyle sembolik bağ kuruyor. Tarihi bir binaya yerleşen kitabevinde yapının cephe geometrisi, iç mekanda yeniden yorumlanıyor.

Yirminci yüzyılın ilk yarısında inşa edilmiş bir yapının iç mekanını kitabevine dönüştüren tasarımda Sono Arhitekti, kitap raflarından oluşan yeni bir örüntü kurgulamış. Mekanın ana elemanı haline gelen örüntü, yapının yeni işlevini gözler önüne sererken modern bir görünüm de oluşturuyor. Kitabevinin modüler kitap raflarıyla kurgulanan dokusu, mekana hareketlilik katıyor.

ziga lovsin, sono arhitekti, kitabevi, renovasyon
fotoğraflar: ziga lovsin
zemin kat planı
konsept

Tarihi yapının dış cephesinin camlarla şeffaflaştırılması da kitabevinin içe dönük yapısını kırarak onu caddeyle bütünleştiriyor, kent yaşamına dahil ediyor. Atölye çalışmalarına ve seminerlere de yer verilen kitabevi, ziyaretçiler için davetkar bir ortam sunuyor. Tasarım konsepti kitabevini yalnızca kitapların yer aldığı bir ortam olmaktan çıkarıp sosyal etkileşimlerin önünü açan, kültürel faaliyetlerin gerçekleştirildiği bir buluşma noktası olarak ele alıyor. Böylelikle Sloven kültürünü kentle ve yerel halkla buluşturuyor.

Ahşap raflarla oluşturulan kompozisyon mekanı şekillendirirken doğal renkler görsel bir dinginlik sağlıyor. Parlak beyaz renkler de yapının tarihi cephesiyle ilişkili olarak ahşabın arasına sızarak monotonluğu kırıyor. Renkler ve rafların dokusu bütünleşerek strüktürün biçimini belirgin bir şekilde ortaya çıkarıyor ve ziyaretçiler için mekanda bir yönlendirme sağlıyor.

Etiketler: