İzlerin Ardında Biçimlenme

Stephan Lenzen’in tasarladığı Stadtpark Papenburg, bölge halkına yeni bir rekreasyon alanı yaratırken kentin dönüşümünde canlandırıcı rol oynuyor.

Papenburg 2014’te gerçekleşen bölgesel bahçe etkinliğinde oluşan çerçeve, şehir parkının yeniden geliştirilmesi ve tasarlanmasını mümkün kılarken mevcut ihtiyaçlara işlevsel uyumu da sağladı. Yeni parkın tasarımını bu dönüşümü destekler niteliklere sahip olacak şekilde ele aldık. Bu bağlamda modern müdahalelerle parka eklenen yeni içerikler, neredeyse saydam algılanan bir geçiş mekanı olan parkın artık Papenburg şehrinin önemli bir öğesi haline gelmesini sağladı.

fotoğraflar: juliane werner
vaziyet planı

Parkın tarihi yapısını ve mevcut vejetasyonunu gözeterek alandaki önceden kalan yürüme izlerini dikkatli bir şekilde koruduk ve güncelledik. Ana izin parkı biçimlendirmesinin yanı sıra çalılar ve koruluk da parkın biçiminin ortaya çıkmasına yardımcı oldu. Ağaçlardan ve çalılardan oluşan bütünleşik örüntü, eski şehir parkının monotonluğunu kırarak hem parkın genel karakterinden ödün vermeden devam etmemizi sağladı hem de farklı ziyaretçi gruplarının kullanımı için parkı yeniden kurguladı. Bunun yanı sıra mevcut tekil ağaçlar da güçlenmeleri ve görsel bağlantıları yönlendirmeleri için budandı.

Tek tip ağaç türlerini alana bitişik düzende dikerek görsel ilişkileri artırdık. Geniş çim alanlarının arasına dikilen homojen ağaç figürleri, ilgi çekici ışık ve gölge etkileri oluşturuyor. Yeni görüş hattı, parkın içine doğru yönlendirirken kentle park girişi arasındaki bağlantıyı vurguluyor. Tüm bu biçimleniş, sürdürülebilir bir çerçeve sunuyor ve Papenburg halkı için yeni ve çekici bir rekreasyon alanı oluşturuyor.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL

İlgili İçerikler: