Kamusal Ada

Deneysel bir kamusal alan projesinin ilk parçası olan yüzer platform, yerel ve küresel ölçekte hissedilen farklı kentsel kaygılar eşliğinde, Kopenhag’ın liman bölgesindeki rekreasyonel yaşamı hareketlendirmeyi umuyor.

20 metrekarelik ahşap bir platform olan CPH-Ø1 adlı tasarım, Danimarka’nın Kopenhag şehrinde yeni bir kamusal alan deneyimi sunuyor. Avustralyalı mimar Marshall Blecher ve Fokstrot tasarım stüdyosundan Magnus Maarbjerg’in işbirliği içinde gerçekleştirdiği bu yüzer ada, daha sonra yeni adalar eklenerek bir “takımada parkı” (parkipelago) oluşturacak projenin ilk prototipi. Hem yerel ölçekte (liman boyunca hızla ilerleyen geliştirme projelerinin şehirdeki rekreatif alanlar üzerinde yarattığı tehditler) hem de küresel ölçekte (su seviyelerindeki yükselmenin ortaya çıkardığı beklenmedik kentsel sorunlar) kaygılar taşıyan proje, kamusal alanlardaki mekan ve işlev ilişkisine dair kendi bakış açısını geliştiriyor.

Yüzer adaların yerleşmesi için limanın iç bölgesinde bazı konumlar belirlenmiş, ancak bu adaların aynı zamanda kendi yolunu bulması ve limanda daha az temas edilen noktalara giderek yaşamı ve aktiviteleri katalize etmesi amaçlanıyor.

Üzerinde yalnızca bir ıhlamur ağacı olan ilk ada yıl boyunca limanda dolanacak ve serbest kullanımların yanı sıra küçük etkinliklere de ev sahipliği yapacak. İleride eklenecek yeni adaların ise yüzme platformu, bahçe, midye çiftliği, sauna ve kafe gibi işlevler taşıması planlanmış durumda. Bu adaların herkesin kullanımına açık olması ve su kayakçıları, yüzücüler, balıkçılar ya da yelkencilerin ilgisini çekmesi bekleniyor. Kış aylarında ya da özel etkinlikler için ise adaların bir araya getirilmesi ve kıyıdan erişilebilir bir küme oluşturması düşünülmüş.

Kopenhag limanının güney bölümünde, geleneksel ahşap tekne teknikleriyle elle üretilen CPH-Ø1 adasının yapımında tamamen sürdürülebilir ve yerel kaynaklardan temin edilebilir malzemeler tercih edilmiş. Platform için geri dönüştürülmüş ahşap, strüktürün yüzmesi için ise yine geri dönüştürülmüş plastik şişeler kullanılmış.

Etiketler: