Kamusalı Yorumlayan

İstanbul Modern’in, The Museum of Modern Art (MoMA) ve MoMA PS1 işbirliğiyle, Garanti Bankası, Polimeks Holding ve VitrA eş sponsorluğunda yürüttüğü “YAP İstanbul Modern: Yeni Mimarlık Programı”nın ikincisi için öneri geliştirecek beş finalist belirlendi. İki yılda bir yaz aylarında genç ve yükselen mimarlara yenilikçi bir mimari tasarımla açık havada geçici bir yapı tasarlama fırsatı sunan “YAP İstanbul Modern: Yeni Mimarlık Programı” kapsamında seçilen proje, 2015 yılında İstanbul Modern’in bahçesinde uygulanacak.

yap istanbul modern kapsamında 2013'te uygulanan proje, göğe bakma durağı
yap 2015 seçici kurulu

İlki 2012-2013 döneminde düzenlenen “YAP İstanbul Modern”, New York’taki MoMA PS1, Roma’daki XXI. Yüzyıl Sanatları Ulusal Müzesi (MAXXI), Santiago’daki kültür kuruluşu CONSTRUCTO ve Seul’deki Modern ve Çağdaş Sanat Ulusal Müzesi’nde (MMCA) gerçekleşen uluslararası “YAP: Yeni Mimarlık Programı”nın parçası. Türkiye’den mimarlık uzmanlarının yanı sıra İstanbul Modern ve diğer YAP: Yeni Mimarlık Programı temsilcilerinden oluşan seçici kurul, 11 Kasım 2014’te bir araya gelerek, Türkiye’nin dört bir tarafındaki ve KKTC’deki nominatörlerin işaret ettiği genç adaylar arasından finalistleri belirledi. Seçici kurulda Barry Bergdoll (MoMA), Çelenk Bafra (İstanbul Modern), Emre Arolat, Han Tümertekin, Jeannette Plaut (CONSTRUCTO), Levent Çalıkoğlu (İstanbul Modern), Melkan Tabanlıoğlu, Oya Eczacıbaşı (İstanbul Modern), Pedro Gadanho (MoMA), Pelin Derviş (YAP İstanbul Modern Koordinatörü), Pippo Ciorra (MAXXI) ve Suha Özkan’ın (Seçici Kurul Başkanı) yer alıyor. Finale Ali Sinan & Hasan Okan Çetin (Ankara), FLAT C (Selim Bayer & Bulut Cebeci, Londra-İstanbul), Herkes İçin Mimarlık (İstanbul), PATTU (Cem Kozar & Işıl Ünal, İstanbul) ve Young & Ayata (Michael Young & Kutan Ayata, New York) kaldı.

“YAP: Yeni Mimarlık Programı”, genç ve yükselen tasarımcı ve mimarlara dinlenme, eğlence ve rahatlama gibi çeşitli amaçlara hizmet eden, aynı zamanda gösteri, müzik, dans, sergi ve performans gibi etkinliklerde ev sahipliği yapabilecek geçici mekânlar tasarlama olanağı sunuyor. Mimarlar; sürdürülebilirlik, geri dönüşüm ve yeniden kullanım gibi ekolojik çözümler önermeye; gölgelik, su ve oturma alanı gibi öğelerle kamusal alanın kalitesini artıran yenilikçi projeler yaratmaya teşvik ediliyor. Proje kapsamında İstanbul Modern’in bahçesinde kurulacak geçici düzenleme, 2015 yazı boyunca her yaştan müze ziyaretçisi tarafından, özellikle de müzenin gençlere yönelik düzenleyeceği etkinlikler için kullanılacak.

Seçilen beş finalistin geliştireceği öneriler Ocak ayında seçici kurul tarafından değerlendirilecek. Bu önerilerden biri seçilerek 2015 yılı Haziran ayında İstanbul Modern’in bahçesinde açılmak üzere uygulanacak. 2014-2015 programına katılan tüm finalistlerin projelerini içeren sergi ise, İstanbul Modern kısa süreli sergiler alanında ve program ortağı diğer dört mimarlık ve sanat kurumunda düzenlenecek.

YAP İstanbul Modern 2012-2013 detaylı bilgisine ulaşmak için www.istanbulmodern.org sitesi ziyaret edilebilir.

Etiketler:

İlgili İçerikler: