Karşı Tez Olarak Bir Konut Projesi

Zenginliğin ve başarının göstergesi haline gelmiş bir bölgeye ve buradaki yapılarda kullanılan taklit mimariye tepki olarak tasarlanan eğik ev, Budi Pradono Architects tarafından Endonezya'da projelendirilmiş.

Endonezya'nın başkenti Cakarta'da gerçekleştirilen ev projesi, Budi Pradono Architects tarafından sosyal statü göstergesi olan ve Avrupa tarzını taklit eden sitelere bir karşı tez olarak tasarlanmış. Evin yer aldığı mahalle, politikacıların yanısıra sanki başarılarının bir göstergesi olarak buradan ev almak zorundalarmış gibi hisseden birçok ünlünün de konutunun olduğu zengin bir bölgeymiş. Bu başarıyı gösterme hissi de evlerde tercih edilen İtalyan ve Fransız tarzı kolonlar ya da Akdeniz coğrafyasına ait detaylar ile mimariye yansıtılıyormuş. Mimarlar, projelerini bu evlerde tercih edilen dekoratif tasarımlara karşı konumlandırmışlar ve hatta 2011 yılında projenin fikri ilk kez ortaya atıldığında onu “düzen karşıtlığının sembolü” olarak tanımlamışlar.

fernando gomulya, Budi Pradono Architects, Slanted House
fotoğraflar: fernando gomulya
konsept
planlar
kesit

Eğimi ile dengesizlik hissini vurgulayan ve evi çevreleyen beyaz çelik strüktür, sokağa doğru uzanıyor ve komşu binaların üzerinden yükselerek etrafındaki dokuyu eleştiriyor. Yaşam alanlarını barındıran katlar ise içerisi ve dışarı arasında şeffaflık sağlayan cam cepheler ile kaplı. Evdeki ebeveyn yatak odası ve 16 m2'lik büyük banyonun karakterleri birbirine çok yakın, çünkü artık insanların banyolarda daha uzun vakit geçirmelerine neden olan akıllı telefonlar, internet ya da gazete gibi gerçekler göz ardı edilmemiş. Eğik ev projesi, tasarım anlamında mahallesine bir karşı duruş olsa da, sahibinin sosyo-ekonomik durumunu ve bölgenin statü algısını yansıtmaya devam ediyor.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL