Karşılanabilirlik Endişesi Üzerine Cevaplar Üretmek

Sürdürülebilirlik ve düşük maliyet kriterlerini temel alarak tasarımlar yapan Anupama Kundoo’nun projelerine ait süreçler ve detaylar Roca London Gallery’de başlayan yeni bir sergi ile ziyarete açıldı. “Anupama Kundoo: High-speed Housing” sergisi kapsamında tasarımcı ve ekibinin gerçekleştirdiği “Full Fill Homes” konut prototipi ile “Easy WC” projesinden kesitler, tasarım yöntemleri ile inşaat süreçlerinden fotoğraflar ve videolar paylaşılıyor.

fotoğraf: sebastiano giannesini
fotoğraf: sebastiano giannesini
fotoğraf: akshid rajendran

Hem kırsalda hem de kalabalık yerleşim yerlerinde, proje yaptığı yerdeki yerel insanlarla işbirliği yaparak tasarımlarını şekillendiren Kundoo, giderek büyüyen konut problemi ile hem ekonomik hem de çevresel koşullar bağlamında hissedilen karşılanabilirlik endişesine cevap vermek üzere çalışıyor. Bu konseptte geliştirilen Full Fill Homes hızlı inşa edilebilen, düşük maliyetli ve çevresel etkisi az olan yaşam alanları sunuyor. Harcın bir tel örgü üzerine giydirildiği ferro-çimento tekniği kullanılarak önceden üretilen bloklardan oluşan ev protipi, temel dahil olmak üzere 6 günde ve yerinde inşa edilebiliyor. Sergi kapsamında ferro-çimento örnekleri de sergileniyor.

Tasarımcı, yerel ve ulaşılabilir malzeme kullanarak toplu konutlar üretmek yerine, ferro-çimentonun toplumlar tarafından faydalı kullanımını teşvik etmeye odaklanıyor. Bu malzeme ile yaptığı çalışmalarda ferro-çimentonun uygulaması kolay ve dayanıklı olmasıyla birlikte çok yönlü kullanımlara izin verdiğini; pratik, uzun ömürlü ve estetik olarak da tatmin edici ev projelerinin gerçekleştirebileceğini gören Kundoo küresel bir soruna çözüm sunmak adına yaşam kalitesi yüksek konutlar ve sağlık hizmetleri üzerine üretmeye devam ediyor.

Sergi aynı zamanda tasarımcının Venedik Mimarlık Bienali’nde sergilenecek çalışmasına eşlik ediyor. Bienal direktörü Alejandro Aravena da yeni ve eskiyi birleştiren ve yerel yöntemleri günümüz ihtiyaçlarına adapte edebilen yaklaşımından dolayı Kundoo ve işlerini takdir eden açıklamalarda bulundu.

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL