Karşıtlar Bütünü

Kawahara Krause Architects’in mekan algısını araştıran yerleştirme serisine son olarak eklediği Garden Folly, tekrarlayan geometrik yapısı ile form, kütle ve derinlik algıları üzerinden mekanın sınırlarıyla oynuyor.

Bir ağacın devrilmesinin ardından bahçede açılan ve zamanla otlar ile çalıların kapladığı alanı yeniden canlandırmak için yapımına karar verilen yerleştirme, bir bahçe kulübesi formunda. Bu beyaz ve girift yapı, yoğun yeşil çevre peyzajıyla bütünleşerek dış mekanın keyfinin çıkarılabileceği dingin bir ortam sağlıyor. Çok yüzeyli bir görünüm elde etmek ve mimari mekanın derinliğini keşfetmek için tekrarlayan bir geometrinin kullanıldığı projede, ekibin “Migrating Books” adlı yerleştirmelerinde uygulanan örgü kabuk geliştirilerek, tekli modüllerin geometrisi bir evin prototipini oluşturacak biçimde değiştirilmiş.

Yerleştirme, özel olarak geliştirilen mafsallarla birbirine bağlı olan akrilik tüplerden oluşuyor. İki adet iki boyutlu, çapraz biçimli parçalar birbirine kenetlenerek üç boyutlu mafsalları oluşturuyor. Tüpler saydam olduğundan mafsallarda da beyaz rengin vurgusunu devam ettirebilmek adına beyaz akrilik kullanılmış. Yerleştirme, güçlü bir güneş ışığı aldığında ise güneşte parlayarak örgü kabuğuna vurgu yapıyor.

Görüş açısına bağlı olarak verdiği izlenim, açık bir biçimde planlanarak yapılmış ve gelişigüzel düzenlenmiş olma durumları arasında gidip geliyor. Bu yönüyle yerleştirme sınırlılık ve akışkanlık, kütlesellik ve hafiflik, dış mekan ve iç mekan, yapılı ve gelişigüzel, netlik ve belirsizlik, alışılagelmiş ve kavramsal gibi karşıt niteliklerin yarattığı bir birliktelikle var oluyor.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL

İlgili İçerikler: