Kartona Sarılan Yaşam Alanı

Ana yapı malzemesi olarak karton kullanılan Wikkelhouse, tasarımda sürdürülebilirlik fikrini temel alarak geliştirilen teknik ile hafif, değişken, taşınabilir ve doğal ömrü öngörülebilir bir yaşam alanı sunuyor.

Amsterdam merkezli tasarım ofisi Fiction Factory tarafından tasarlanan Wikkelhouse kartondan yapılmış bir ev tasarımı. Son derece dayanıklı olacak şekilde üretilen karton malzemenin 24 katman olarak bir araya getirilmesiyle oluşan örtü, bir iskelet sistem üzerine uygulanıyor. Tasarımın en üst katmanı ise ahşap paneller ve su geçirmez malzeme ile tamamlanıyor.

görseller: fiction factory

Sıradan bir ahşap kulübe gibi gözüken tasarım, çok daha etkin bir sürdürülebilirlik oranına sahip ve ortalama 100 sene gibi bir kullanım ömrüne sahip olması öngörülüyor. Bir günde inşa edilebilen tasarım, ağırlığı itibariyle de temele ihtiyaç duymuyor. İç mekanda kullanılan kaplamalar ise tercihlere göre kişiselleştirilebiliyor. 4 yıllık bir araştırma süreci ile geliştirilen inşaat tekniği, son derece esnek kullanımlar sunarken sürdürülebilir bir tasarım olma hedefi güdüyor. Farklı alanlara göre eklemlenen modüller ile genişleyebilen ev tasarımının başka bir yere de taşınması mümkün.

Wikkelhouse

Etiketler:

İlgili İçerikler: