Kırsalda Ritüel

Kentten kaçıp kırsal yaşama dönen genç bir kadın için, Gartnerfuglen ve Mariana de Delas ortaklığıyla tasarlanan “Grooming Retreat” doğayla bütünleşiyor. Mayorka’da bir at çiftliğinin içinde yer alan yapı, üç ayrı strüktürden oluşuyor.

Grooming Retreat, bir insanla at arasındaki ritüele odaklanırken zihinsel ve fiziksel rahatlamayı hedefleyen bir tasarım. Doğayla bütünleşen bu yapı, modern hayatın insanlardan çaldığı vakti geri kazandırma fikrinden yola çıkarak geliştirilmiş.

fotoğraflar: © gartnerfuglen, mariana de delas

Üç strüktürden oluşan Grooming Retreat, atın ihtiyaçlarını karşılamaya yetecek en küçük alana yerleşiyor ve atla çıkılan gezintiden önce ve sonra dinlenecek yer sağlarken atın tımar edilmesi için de ortam sunuyor. Ahşap ayaklarla yükseltilmiş ilk platform binicinin dinlenme mekanı olarak kullanıyor. Ahşabı saran örtü, mahremiyeti ve fiziksel konforu sağlıyor. Yine ahşaptan bir patikaysa atın beslenme ve temizlenme merkezine kadar uzanarak iki ayrı strüktürü birbirine bağlıyor. Atların tımar sırasında yalnızca temizlenmediklerini aynı zamanda özgüven geliştirdiklerini ve stres düzeylerinin düştüğünü belirten tasarım ekibi, insan ile at arasında geliştirilen sosyal bağın önemine dikkat çekiyor. Proje, tımar ritüelinin yalnızca at için değil insan için de sakinleştirici bir yönü olduğunu ortaya çıkarıyor.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL

İlgili İçerikler: