Kozyatağı'na İş Merkezi

Kozyatağı’nda konumlanan 26 katlı ofis binası AND, HPP Architects’in Türkiye’de inşa edilecek olan ilk projesi.

Kozyatağı'nda yer alan HPP tasarımı AND, 10.600 m2'lik bir araziye yerleşiyor. Sınırlı yüksekliği ile optimal kat alanını dengeleyerek, iki dilimli kütlesel karakteri ile dikeylik hissini pekiştiriyor. Yapının cephesinde bulunan ve her iki-üç katta bir, paketler halinde yön değiştiren üçgen gölgeleme elemanları, cephe algılamasında sağladığı ışık-gölge oyunları ile kentsel anlamda farklı bir görsel obje olarak da konumlanıyor. Cephe elemanları, gölgeleme amacı dışında, yer yer, yarı iklimlendirilmiş kısımlardan bina içerisine doğal havalandırma da sağlıyor.

and,hpp international architects,kozyatağı,gerhard feldmeyer

Üç kat yüksekliğindeki alçak kütle, E5 otobanının olumsuz etkilerini minimize ederek, bünyesinde restoranları da içeren konforlu ve keyifli bir meydan oluşturuyor. Bina, ana fonksiyonu olan ofis kullanımının yanında, yaklaşık 73.000 m2'lik toplam inşaat alanının yarısını kaplayan zeminaltı katlarda, konferans, yemekhane ve otopark alanlarını barındırıyor. AND, 740 araçlık otoparkı ile şehirdeki en yüksek otopark kapasitesi oranlarından birine ulaşıyor. Yapının temel tasarım gridi olan 8.1 m‘lik aks düzeni, katlarda farklı mekansal yerleşimleri mümkün kılıyor. Kule dahilindeki tip katlar dört farklı kullanıcı alanına bölünebiliyor. Bunun yanında çift kat yüksekliğindeki, "village“ diye tanımlanan alanlar da katların uç kısımlarında farklı kullanım imkanları sağlıyor.

HPP International Architects yöneticisi Gerhard G. Feldmeyer bina hakkında şöyle diyor: "AND, İstanbul şehrine iki temel değer katıyor. Birincisi bir sembol yapı olması. İkincisi ise İstanbul Anadolu Yakası'nın bir iş merkezi olarak algısını güçlendirmesi. Bunu yaparken de bir üst değer olarak sürdürülebilirlik alanında Leed Platinum yeşil sertifikasını hedefleyerek bölgede ilkler arasında yer alıyor." LEED Platinum ön sertifikası alınan AND, tamamlanmasının ardından bulunduğu bölgede en yüksek derecede LEED alan ilk binalardan birisi olacak. HPP, İstanbul'daki ofisini AND projesi için 2012 yılında açılan uluslararası yarışmayı kazandıktan sonra açmıştı.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL