Kübik ve Minimal

Yaşam alanlarını birleştirmek, farklı işlevdeki yerleri iç içe geçirmek adına şeffaf geçişler ve geniş hacimlerin tasarlandığı evde beyaz ve ahşap tercih edilmiş.

BK Evini, aynı arazi içerisinde aynı konsepte sahip dört villa olarak tasarladık. Şehrin içerisinde fakat yer yer oradan izole bir yaşam şekli düşünerek tasarım kriterleri oluşturduk. Kütlesel açıdan kübik bir forma sahip evin tasarımında modern çizgiden ödün vermeden minimal, yalın ve şeffaf bir tarz benimserken sıcak bir ev ortamı hissi oluşturduk.

kayseri,Bahadır Kul, ket kolektif - bka
fotoğraflar: ket kolektif - bka
villaya genel bakış
havuzdan villaya bakış
kübik form ve cephe genel görünüşü
cephe aydınlatması
cephedeki farklı malzemelerin kombinasyonu
salona genel bakış
iç mekandan görüntüler
iç mekandan görüntüler
iç mekandan görüntüler
zemin kat planı
1. kat planı
vaziyet planı
kesit
güney cephesi

Villaları dört kişilik bir ailenin yaşam standartlarını düşünerek tasarladık. Salon bölümü, yemek odası, mutfak ve giriş kısmı ile iç içe tasarlanan zemin katı evin merkez noktası olarak düşündük. Zemin kattaki tüm mekanları tek bir hacim içerisinde topladık. Galeri boşluğunun altında kalan salondan tüm mekanlar algılanıyor ve bu mekandaki kişiye ferah bir yer hissi veriyor. Böylece salon, mutfak ve yemek bölümünden oluşan farklı işlevdeki mekanları tek bir kullanım alanına dönüştürdük. Geniş ve şeffaf açıklıkların kullanıldığı zemin kata giren doğal ışık ile beraber bu etkiyi kuvvetlendirdik.

Dekorasyonda yalın dinlendirici renkler kullanırken yatak odalarının dekorasyonunda yoğun mobilya tercihinden kaçındık. İçerideki yalın etkiyi kırmak için beyazın aksine siyah ve diğer sıcak renk tonları kullanarak bu yalınlığa sıcak ve dinamik bir etki kazandırmayı amaçladık. Bu çizginin devam ettirilmesi için iç mekan zeminlerinde ve mobilyalarda da ahşap kullandık.

Evin iç dekorasyonunda yapı minimalliğini ve şeffaflığını destekleyecek açık renkler kullandık. Ağırlıklı olarak beyazın hakim olduğu renk tonu ile beraber farklı birkaç sıcak renk kullanımı ile sıcak ve dinamik bir ortam hissi vermeye çalıştık. Tasarlanan her bir mekanı tek tek ele alarak detay projelerini hazırladık. Tasarımda ahşap ve cam malzemeyi iç içe kullandık. Dış cephe detaylarında ahşap kullanımına yer verirken içeride de bu etkiyi sürdürdük. Özellikle zemin kat cephelerinde geniş cam açıklıklar iç-dış etkisinde bütünlük sağlıyor. Cephe, nano teknoloji alüminyum kompozit ile kaplandı. Duvarlarda briket üstü kaba sıva uygulandı. Bahçe peyzajında serme çim uygulaması yapıldı ve leylandi bitkileri bütün çevreye dikildi.

İç mekanlar tamamen silinebilir saten boya ile boyandı. Alçıpan ters tavan uygulaması yapıldı. Bütün mekanların aydınlatma sisteminde LED teknolojisi kullanıldı. Zeminler doğal meşe ve masif ahşaplarıyla kaplandı.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL