Küçük Ölçekli Projeler Yaparak Katedilen Yol

Keenan Kule Evi’nin mimarı Marlon Blackwell, küçük ölçekli projelerin mimarideki öneminin altını çiziyor. Kariyerinin başlangıcında yalnızca bu tip projeler gerçekleştirdiğini söyleyen Blackwell, küçük ölçeğin tepeden tırnağa her şeyi yapmak olduğunu belirtiyor. Ölçeğin getirdiği her türlü durum; konseptten detaya ve uygulamaya kadar her ayrıntı üzerinde uzun vakit geçirmenin mümkün olduğunu ve küçük ölçekli işlerin esas güzelliğinin de buradan geldiğini vurguluyor.

kenaan kule evi, fotoğraflar: marlon blackwell architect

Bu tür projelerin son derece karmaşık da olabileceğini belirten Blackwell, bu tecrübenin, kariyerinin başındaki genç mimarlar için çok önemli olduğunu vurguluyor. Karmaşanın nasıl çözüleceğini öğrenmek ve kendi tasarım dilini geliştirebilmek için böyle işlerin deneyim kazandırdığına dikkat çekiyor. Küçük ölçekli projeler yapmayı, “kendini olduğun noktadan olmak istediğin noktaya götürmenin başlangıcı” olarak gördüğünü belirtiyor.

Amerika’nın Arkansas Eyaleti’nde gerçekleştirdiği Keenan Kule Evi’nin tasarım sürecini de anlatıyor. Ağaçların tasarıma ilham kaynağı olduğu yapıda, “Ağacın kendisini sürekli yaşanılır bir eve dönüştüremiyorsak ağaçtan nasıl bir ev yaparız?” sorusunun cevabı aranmış. Ahşap ve çeliğin bir arada kullanıldığı yapıda, ahşapların tanımladığı alanın yüksekliği çevredeki ağaçlardan referans alınarak belirlenmiş. Narin bir görünüme sahip kafes strüktür, üzerinde ufka açılan bir odayı barındırıyor. Oda da ağaçlardan daha yüksek bir noktada konumlanarak 360 derece sınırsız manzara sunuyor.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL