Kümelenmiş Dinginlik

Japonya’nın dağlık bir bölgesinde yaşlılar için tasarlanan merkez, bir çadır kümesini andıran birimler içinde farklı işlevleri karşılayan sade ve dingin mekanlar yaratıyor.

Tokyolu mimar Issei Suma tarafından tasarlanan proje küçük bir Japon köyündeki yaşlı halk için hem yemek hem de bakım sağlayan bir merkez olarak planlanmış. Küme şeklinde bir araya gelen 5 strüktürden meydana gelen merkez, spiral bir havuzun da bulunduğu banyo odası ve geniş mutfağı ile işlevleri sade ve dingin mekanlara serpiştiriyor. 60 yaş üstü kadınlar için tasarlanan merkez, aynı zamanda bir aşçı ve bir sosyal hizmet uzmanını da barındıracak şekilde 100 metrekarelik bir alan kaplıyor. Merkezde yemek servis edilmesinin yanı sıra engelli kişiler için bakım hizmeti de veriliyor.

fotoğraflar: takumi ota

Her biri aslında kare bir plana oturan birimler birbiriyle birleşerek geçişi sürekli kılıyor. Yay biçiminde yükselen duvarlar ise noktasal bir birleşim noktası oluşturarak yapılara çadıra benzeyen bir form kazandırıyor. İç mekanda yapının ana strüktürünü oluşturan beton duvarlar ve çatıya formunu veren ahşap kirişler sergilenirken, yapı içine yerleştiği doğaya uyumlu bir şekilde ahşap bir kabuk tercih ediyor. Her biri farklı bir işleve sahip bloklardan en büyük olanı, yemeğin pişirilip servis edildiği mutfak merkeze yerleştirilmiş. Batıda konumlanan iki birim misafirler için ayrılan ortak bir yatak odası, banyo ve depoyu içine alıyor. Doğuda bulunan birimlerden birinde iki yataklı bir oda bulunurken diğerinde ise yürüme engelli kişilerin tekerlekli sandalye ile rahatlıkla girebileceği spiral havuz bulunuyor.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL