Küresel Öğrenci Yarışması Archi-World Academy Awards İçin Başvurular Başladı

Küresel mimarlık öğrencileri yarışması Archi-World Academy Awards, bu yıl dördüncü kez düzenleniyor. Seçilen öğrencilerin dünyanın farklı yerlerindeki mimarlık ofislerinde staj yapma imkanı bulacağı yarışmanın teması “Akıllı Şehirlerde İnşaat”, başvurmak için son tarih ise 1 Ekim 2018.

Mimarlık öğrencileri için farklı bir ödül programı öneren Archi-World Academy Awards, ikişer yıllık zaman dilimlerinde düzenleniyor. Dünya genelinden mimarlık öğrencilerine projelerini yollama çağrısı yapan yarışma aracılığıyla 12 mimarlık öğrencisi, tanınmış mimari pratik üreten ekiplerle çalışma imkanı buluyor, kariyerlerini ve mesleki becerilerini geliştirme fırsatı yakalıyor. Her bir jüri üyesinin bir öğrenci projesini kazananlar grubuna eklediği yarışmada başvurular hem nitelikli hem de sayıca epey fazla; bugüne dek 4.500 öğrenci projesi sergilendi, kazanan öğrenciler dünyanın farklı yerlerinde staj yaptı. Mesleki kariyerlerinin başında olan mimarlar ile bu konuda deneyim kazanmış olanlar arasında bağlar kurmak ve kuvvetlendirmek hedefinde olan yarışma programı farklı işbirliği ve fırsatların önünü açıyor.

Her yıl farklı bir temaya sahip olan yarışma, önceki yıllarda Enerji Tasarruflu Çözümler, Yarın İçin Mimarlık ve Geleceğin Sorumlu Mimarlığı başlıklarıyla düzenlenmişti ve jüri üyeleri arasında Bjarke Ingels, Kengo Kuma, Bijoy Jain, Zaha Hadid, Wolf D. Prix, Ekin Çoban Turhan gibi mimarlar da bulunuyordu. 2015-2017’de Geleceğin Sorumlu Mimarlığı başlığıyla düzenlenen dönemin kazananları arasında bulunan, Francesca Vittorini ve Andrea Tabocchini’nin Gana’da okul prototipi önerisi olan InsideOut projesi 2017 yılında, yerel sakinler ve 20 ülkeden gönüllüler yardımıyla 60 günde inşa edildi. Yerel malzemelerin kullanıldığı, düşük bütçeyle gerçekleşen InsideOut, proje aşamasındayken Vittorini’nin Teemu Kurkela tarafından seçilerek Finlandiya’da JKMM Architects’te staj yapmasını sağlamıştı.

Başvuru kayıtlarının 28 Eylül 2018’e dek yapılabildiği dördüncü (2017-2019) edisyonun teması ise Akıllı Şehirlerde İnşaat. Kazananların Münih’te düzenlenecek BAU 2019 yapı fuarının uluslararası sergisi sırasında gerçekleşecek törene de katılacağı yarışmanın jüri üyeleri, ofisleri ve bulunduğu şehirler ise şöyle:

Branimir Medic, de Architekten Cie, Amsterdam
Lone Wiggers, C.F. Moller, Aarhus
Sebastian Moreno Vacca, A2M, Brüksel ve New York
Gerhard Landau, Landau+Kindelbacher, Münih
Stephanie Ledoux, AW2, Paris
Nico Engel, Beng Architectes, Lüksemburg
Phillippe Van Goethem, SVR Architects, Anvers
Renato Rizzi, Renato Rizzi Architetto, Venedik
Angel Luis Tendero, ALT Arquitectura, Madrid ve Meksiko
Jean-François Chevance, Archetype Group, Ho Chi Minh
Onat Öktem, ONZ Architects, Ankara
Viggo Haremst, Henning Larsen Architects, Kopenhag ve Münih

Başvuruların www.awacademy.org adresinden çevrimiçi yapıldığı yarışmaya kayıt için son tarih 28 Eylül 2018, projeleri teslim etmek için ise 1 Ekim 2018.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL

İlgili İçerikler: