Le Corbusier’deki Kapoor

Modern mimarlığın temellerini atan Le Corbusier ölümünün 50. yılında, Anish Kapoor’un üretimleriyle anılıyor. Modern Hayat temasıyla düzenlenen Lyon Bienali kapsamında Le Corbusier’nin La Tourette yapısı Kapoor’un sanat eserlerine ev sahipliği yapıyor.

la tourette (fotoğraf: alexandre norman)

Modern mimarlığın arketipi olarak sayılan La Tourette’e davet edilen Kapoor, bu yapıda sergilenmek üzere özel bir çalışmaya başlamış. Kapoor’u en çok etkileyen şey yapıdaki ışık ve ışığın duvarlar üzerinde oluşturduğu oyunlar olmuş. Kaba beton duvarların dokusu ve ahşap işleri de Kapoor’a ilham vermiş ve sanatçı, modern mimarlık mirasını çağdaş tasarımlarla birleştirmiş.

Anish Kapoor’un tasarımları Le Corbusier’nin yapısıyla pek çok yönden ilişki kuruyor. Yansıtıcı elemanlar iç mekandaki ışık oyunlarını çoğaltıyor, duvarların dokusu Kapoor’un üretimleri üzerine taşınıyor. Malzeme seçimleri yapının kaba beton dokusuyla uyum sağlıyor. Kütle içine yerleştirilen dairesel heykellerse yapının geometrisini manipüle ediyor, sonsuzluk hissi uyandırıyor.

1950’lilerde inşa edilen La Tourette, bugüne kadar pek çok sergiye ev sahipliği yaptı. Bienal kapsamında gerçekleştirilen Anish Kapoor sergisiyse mimarlık ve çağdaş sanatlar arasındaki ilişkiyi açığa çıkarmayı ve kuvvetlendirmeyi amaçlıyor. Sergi 3 Ocak 2016'ya kadar ziyaret edilebilir.

[embed]https://youtu.be/nFiqPcQ9DwQ[/embed]

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL

İlgili İçerikler: