Lily Takipte

Antoine Balaresque ve Henry Bradlow’un tasarladıkları Lily, Wi-Fi teknolojisi ile çalışan bir drone kamera tasarımı. Lily’nin diğer drone tasarımlarından farkı, bilekliğinize taktığınız alıcı sayesinde sizi takip ederek fotoğraflarınızı ya da videonuzu çekmesi. Üç boyutlu yazıcı teknolojisiyle tasarlanan kamera, hiçbir kontrole ihtiyaç duymadan yalnızca alıcıyı takip ediyor. Çekim sırasındaki görüntü açılarını da sizin belirleyebileceğiniz, 20 dakika boyunca havada kalabilen Lily, su geçirmez malzemesi sayesinde su içine girdiğinde yeniden yüzeye çıkabiliyor.

[embed]https://youtu.be/4vGcH0Bk3hg[/embed]

Drone kameralar, mimari fotoğrafçılıkta ve video çekimlerinde kullanılıyor. Örneğin Norman Foster New York’ta tasarladığı Hearst Tower’ın yıl dönümünü drone kamera ile çektiği bir film ile kutladı.

[embed]https://youtu.be/cuHzQF5ackM[/embed]

Drone kameralar, yapıların üzerinde dolaşıp yüzeyleri yakından görüntüleyebildiği ve ulaşılması ya da görmesi zor olan noktalara kolayca ulaşabildiği için bu cihazlarla çekilen görüntüler, mimariyi algılayabilmek için farklı bir deneyim sunabilir. Örneğin Fransa’da Le Vau’nun tasarladığı ve 1682’de kullanıma açılan Versay Sarayı’nı drone ile çekilmiş bir videodan izlemek bize yapının içindeymişiz gibi bir algı yaşatabilir.

[embed]https://youtu.be/aIV8ZuK\_hbA[/embed]

Amos Chapple, drone kullanarak mimari landmarkları kuşbakışı fotoğraflıyor. Yeni Delhi’nin Lotüs Tapınağı’ndan Mumbai’deki Hill 3’e çektiği fotoğraflar, asıl çerçevenin dışına çıkıp daha farklı perspektifler sunabilir.

Etiketler:

İlgili İçerikler: