Mahalle Kurgusu

Karakterini bir bakım evi olarak değil, küçük yaşam alanları ile bir mahalle olarak belirleyen proje, hem sakinleri hem de çalışanları için iletişimi ve ulaşımı kolaylaştıran bir kurgu sunmayı amaçlıyor.

Yeni bir master plan ile birlikte yeniden ele alınan bakım evi projesi, zihinsel engelliler için tasarlanmış yaşam alanları sunuyor. Ana aksın tam ortadan geçtiği ve bütün evlerin kuzey kanada yerleştiği önceki yerleşimin aksine, yeni plan dairesel bir ana aks belirliyor ve yerleşimlerin bütün proje alanına dağılarak mevcut yönetim ve spor mekanlarının etrafına konuşlandığı bir kurgu oluşturuyor. Ana yolun bütün birimlere olan ulaşımı kolaylaştırması; doktor ziyaretleri, yemek ve posta dağıtımı gibi iç lojistik ihtiyaçlarının yürüme, bisiklet ya da gerekli olduğunda motorlu taşıtlarla yapılabilesine izin veriyor.

fotoğraflar: filip dujardin
master plan
vaziyet planı
plan / konut tipi 1
plan / konut tipi 2
kesit / konut tipi 2
kesit / konut tipi 1

Beş pavyondan oluşan her yerleşim ana yolun iki tarafına da taşıyor ve ana yol yerleşimin içinden geçerken genişleyerek bir ortak alan tanımlıyor. Ayrı birimler halinde çalışan evlerin, bakım evi çalışanları için süreçleri kolaylaştırmak adına içeriden bağlantıları bulunuyor. Her ev ise kendi içinde küçük bir avlu etrafında şekilleniyor. Hacimlerin yerleşimi, yükselen çatıların hareketlendirdiği bakışlar, orta bahçe ve küçük ölçekli yaşam alanları ile proje bir bakım merkezinden ziyade, sakinlerinin kendilerini rahat hissettiği bir mahalle atmosferi yaratmayı amaçlıyor.

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL