Mahalle Ölçeği ve Hizmet

Akyürek Elmas Mimarlık tasarımı Küçükçekmece Belediyesi Yeşilova Mahallesi hizmet binasının insan ölçeğini önemseyen, dinamik ve kolay okunan planları peyzaj ile birbirini tamamlamayı amaçlıyor.

Küçükçekmece Belediyesi’nin gerçekleştirmeyi planladığı mahalle muhtarlığı ve sağlık ocağı fonksiyonlarına sahip olan yapının arazi üzerine yerleşiminde, hizmet binası peyzaj ile bir bütün olarak düşünüldü ve tasarım kararları alınırken bina ile peyzajın birbirini tamamlayıcı nitelikte olması amaçlandı.

yeşilova hizmet binası, plan, akyürek elmas mimarlık

İç mekanlarda olduğu kadar dış mekanlar; yeşil alanlar, çocuk oyun alanları, dinlenme ve buluşma alanlarının en verimli şekilde kullanılması hedeflendi. Bunun için sert zemin yumuşak zemin oranı dengeli bir şekilde araziye yayıldı. Peyzaj üzerindeki bu farklı doku oluşumlarının işlevleri birbiri ile etkileşim halinde.

İnsan ölçeğini önemseyen kamusal yapı, kütle olarak dinamik olmasına rağmen kolay okunan planlara sahip. Bodrum kat ve zemin kat sağlık hizmetinde. Bodrum katta muayenehane odaları, laboratuvarlar, emzirme ve aşı odası ile teknik hacimler yer alıyor, zemin katta ise bekleme alanı, muayenehane odaları ve acil servis birimleri bulunuyor. Birinci kat muhtarlık hizmetinde işliyor ve bu katta mahalle sakinleri için vezne, bekleme alanı, ofisler ve toplantı odası planlandı.

Peyzajdaki hareketlilik cephede de devam ederek sert zemin - yumuşak zemin ilişkisi cepheye saydamlık - opaklık olarak yansıyor. Böylece pencerelerin farklı açılarla şekillenmesi ile cephede hareketlilik devam ediyor. Kenetli metal kaplamanın hem cephede hem de çatıda kullanılmasıyla yatayda ve düşeyde malzeme sürekliliği sağlanıyor.

Etiketler: