Mahalledeki Komşu: Parkopera

Antalya Muratpaşa Belediyesi Çok Amaçlı Gösteri Merkezi Yarışmasında Eşdeğer Mansiyon Ödülü'nü kazanan Parkopera projesi, bir operanın bütün ihtiyaçlarına cevap verirken, komşu olduğu park alanına açılan fuaye sayesinde mahallenin günlük hayatına eklenmeyi amaçlıyor.

Antalya Muratpaşa Belediyesi Çok Amaçlı Gösteri Merkezi Yarışmasında Eşdeğer Mansiyon Ödülü'nü kazanan Parkopera Projesi, amatör ve profesyonel grupların gösterilerine imkan ve donatı sunan bir kültür yapısı olarak planlanmış. Alper Derinboğaz ve Hakan Tüzün Şengün tarafından tasarlanan yapıda, öncelikle programın getirdiği ağır kitle yükü hafifletilmek istenmiş. Dört cephede de semt ölçeğinde apartman blokları ile bağ kuran yapı çatı kotundan da algılanan parçalı bir kitle düzeni üretiyor. Salon ve yan mekanları söz konusu olduğunda mekansal, taşıyıcı ve fonskiyon anlamında oluşan farklı ölçeklerin tek yapı dilinde bütünleşmesi amaçlanmış. Opera salonunu, sanatçı girişini, prova odalarını, atölyeler ve işlikleri güney yönünde kuran yapı; çok amaçlı fuayesi ile de park yönünde ağaçlara, çocuklara, sokağın seslerine yönelimeyi ve semtin gündelik hayatından beslenmeyi planlıyor.

Gösteri merkezi, atölye ve bir opera sahnesi içeren yapı; üç yan sahne, orkestra çukuru, sofito, servis avlusu ve sahne altı asansörleriyle 400 kişilik bir operanın temel gereksinimlerine cevap verebilmeyi öncelikli tutuyor. Diğer yandan ise hemen yanında yer alan parka dönük bir çok amaçlı fuayeyi kapsıyor. Günün belirli saatlerinde gösterilere, konserlere ve benzeri etkinliklere ev sahipliği yapan yapı, fuaye alanı ile park yönünde mahalle ölçeğindeki hayatın gündelik ritmine ayak uyduran bir açıklıkla bütünüyle park yaşantısına doğru açılıyor. Fuaye üst kotunda yer alan ve salon kabuğunun altında fuayeyi çepeçevre dolaşan “Gezenek” bölümünün, fuayedeki farklı gösteriler için bir seyir platformu olarak çalışması amaçlanmış. Gezenek üzerinde yeralan fuaye locaları ise ; kafe, kitapevi, bistro ve benzer işlevlerle yüklü park vistasına dönük bir asma kat olarak planlanmış.

Etiketler: