Mahalleler Köşesi

Bu sergi kapsamındaki işler Mahalleler Birliği’nin birlikteliği ve mücadelesinden ilhamını almıştır…

İstanbul’un 14 ilçesinden 30’dan fazla mahallesinin, dernek ve mahalle kooperatifleri aracılığıyla, 2015 yılı içinde bir araya gelerek kurdukları Mahalleler Birliği (mahallelerbirligi.org), Türkiye’de son on yılda yukarıdan aşağıya dayatma şeklinde yaşanan kentsel dönüşüm sürecinin, aşağıdan yukarı büyüyen yeni bir toplumsal mücadele evresine işaret ediyor. Mekanın (yeniden) üretimi sürecinin demokratikleştirilmesi ve bu sürece doğrudan dahil olma talebinin, toplumsal hareketler tarafından artarak sahiplenildiği bu dönemde, İstanbul’un Birleşmiş Mahalleleri’nin deneyimi kentin tüm aktörleri için kritik öneme sahip.

Mahalleler Birliği Mücadele Haritası’nda mahallelerin künyesi, öznel durumları ve mücadelelerinin geldiği güncel aşama, her bir mahalle için hazırlanan ve haritaya iliştirilen mahalle kartları ile anlatılıyor.

Mahalleler Birliği Ağ Haritası, mahallelerin yok sayılmaya karşı gelmek ve kendi kaderlerini tayin hakkı için, tanınma / hukuki güvenceyle sağlıklı ve güvenli yerleşim yerlerine kavuşmaları yönünde yükselttikleri taleplerinin arkasında ve bu taleplere karşı duran aktörleri, birlik organizasyon şeması ile ortaya koyuyor.

A’dan Z’ye Mahalle Sözlüğü, yıllardır hukuki güvence peşinde olan ve kentsel dönüşüm projelerine karşı mücadele veren mahallelerin sahip oldukları zengin bir kelime dağarcığını gözler önüne seriyor. Hukuk, mimari, planlama, siyaset bilimi, felsefe gibi farklı disiplinlere aşina olmayı gerektiren ve mahallelerin tarihi, gerçeklikleri ve deneyimleri ile yeniden anlamlandırılmaya ihtiyaç duyan bu kavramlar dizisi, İstanbul’u, İstanbul’un dönüşüm sürecini, bu sürecin odağındaki mahalleleri ve mahallelerin verdiği mücadeleleri anlamak için bir kılavuz niteliğinde.

Mahalle Matbuat Arşivi, bir mahallenin hem kendi içinde hem de diğer mahalleler ile örgütlenmesinde içerik geliştirmenin, basılı malzeme üretiminin ve de bunların görsel iletişim/tasarımının önemini ortaya koyuyor.

YTÜ Şehir ve Bölge Planlama Bölümü’nde Tolga İslam yürütücülüğünde açılan Kent Okumaları dersi kapsamında, Mahalleler Birliği ile ortaklaşa çalışma sonucunda üretilen videolar, birliğe üye mahallelerin tekil sorunlarına ve geleceğine odaklanıyor ve bienalde Mahalle Fragmanları başlığıyla sergileniyor.

İSTANBUL’UN BİRLEŞMİŞ MAHALLELERİ

Yaşar Adnan Adanalı, Selin Yazıcı. Adalet Arayan Mahallelere Destek Grubu ile birlikte.

Katkıda Bulunanlar: 1 Umut Derneği, Ali Çıkmaz, Alp Tekin Ocak, Burak Arıkan, Ceyhan Çılgın, Deniz Öztürk, Doğa Kılcıoğlu, Düzce Umut Atölyesi, Elif Çiftçioğlu, Emrah Kavlak, Emre Kovankaya, Erbay Yucak, Gizem Kıygı, Kumru Çılgın, Kenan Çakanel, Mahalleler Birliği, Mahir Sezer, Mesut Yurtseven, Murat Cemal Yalçıntan, Mustafa Emin Büyükcoşkun, Selva Gürdoğan, Tolga İslam, Özgür Temiz.

MAHALLELER BİRLİĞİ MÜCADELE HARİTASI

Konsept: Yaşar Adnan Adanalı.

Araştırma: Selin Yazıcı, Yaşar Adnan Adanalı.

Grafik Tasarım & Uygulama: Selin Yazıcı.

Katkıcılar Umut Derneği, Ali Çıkmaz, Alp Tekin Ocak, Ceyhan Çılgın, Deniz Öztürk, Düzce Umut Atölyesi, Elif Çiftçioğlu, Emrah Kavlak, Emre Kovankaya, Erbay Yucak, Gizem Kıygı, Kumru Çılgın, Kenan Çakanel, Mahalleler Birliği, Mahir Sezer, Selva Gürdoğan, Özgür Temiz.

MAHALLELER BİRLİĞİ AĞ HARİTASI

Araştırma: Yaşar Adnan Adanalı, Gizem Kıygı.

Grafik Tasarım & Uygulama: Selin Yazıcı.

Tasarım Danışmanı: Burak Arıkan.

Haritalama Altyapısı: graphcommons.com

A’DAN Z’YE MAHALLE SÖZLÜĞÜ

Adalet Arayan Mahallelere Destek Grubu.

Yayına Hazırlayan: Yaşar Adnan Adanalı.

Araştırma: Selin Yazıcı.

Editörler: Gizem Kıygı, Murat Cemal Yalçıntan

Katkıda Bulunanlar: Alp Tekin Ocak, Ceyhan Çılgın, Deniz Öztürk, Emre Kovankaya, Erbay Yucak, Kumru Çılgın, Özgür Temiz

Grafik Tasarım ve Uygulama: Selin Yazıcı

MAHALLE MATBUAT ARŞİVİ

Adalet Arayan Mahallelere Destek Grubu. Matbuatların Grafik Tasarım ve Uygulaması Mahir Sezer’e aittir.

Arşiv Araştırması: Yaşar Adanalı, Mesut Yurtseven

MAHALLE FRAGMANLARI

Yürütücü: Tolga İslam. Videolar: Yıldız Teknik Üniversitesi öğrencileri (Arda Erdoğan, Atakan Sadıker, Ayşenur Beki, Berkay Kemahlı, Büşra Gezer, Büşra Özbey, Büşra Sağıroğlu, Duygu Tufan, Ebru Aslantürkiyeli, Ecehan Doğruyol, Ecem Komşuoğlu, Ecem Orak, Edin Muric, Ferhat Yılmaz, Gözde Kabak, Gülhis Erdiman, Halime Altun, Harun Redzic, Hava İsrapilova, İlke Çağla Es, Nurgül Ok, Pelin Abdullahoğlu, Saliha Güver, Serkan Şeker, Ubeydullah Erzen, Vahit Aslan, Zehra Zengin).

Katkıda Bulunanlar: 1 Umut Derneği, Deniz Öztürk, Doğa Kılcıoğlu, Emre Kovankaya, Erbay Yucak, Mustafa Emin Büyükcoşkun, Mahalleler Birliği

Etiketler:

İlgili İçerikler: