Malzemeyi Algılamak

Nendo tarafından tasarlanan Bouncy Layers, mobilyalarda konforu sağlayan geleneksel malzeme kullanımına yalın bir alternatif geliştirerek etkileşimin görünür olduğu bir deneyim ve algı senaryosu kuruyor.

Bouncy Layers, mobilya bağlamında rahatlık algısı üzerine alternatif yaklaşımlar geliştirmeye odaklanan bir ürün serisi. Nendo tarafından tasarlanan ürünler, Hangzhou merkezli mobilya firması KUKA’nın daveti üzerine gerçekleştirilmiş.

KUKA, tasarımcıları “Home Living Boundless Design” adlı sergileri için “zeka” teması altında ürünler tasarlamaya çağırmış. Nendo ise akıllı tasarımı, mobilyalardaki yumuşak malzemelerin genellikle görünür olmadığını açıklamak için kullanıyor ve konforun görünürlüğü üzerinden bir yaklaşım geliştirerek zihinlerde bunun bilinçli bir algılamaya dönüşmesini arzuluyor.

Köpük, pamuk ve yay gibi saklı dolgu malzemelerini kullanmak yerine 1,5 mm kalınlığında polikarbon yüzeyler tercih eden ofis, insan dokunuşuyla esneyen ve böylece bahsedilen süreci görünür kılan bir konsept tasarlamış. İnce katmanlar kullanarak malzemenin esneklik kapasitesi belirlenen tasarımda oturmak için yeterince esnek yüzeyler oluşturulurken iskeletler ve sabitleyiciler yardımı ile taşıyıcılığı yüksek ürünler ortaya çıkarılmış. Katmanlar halinde yerleştirilen yüzeyler insanları esneme kapasitelerini ölçmeye davet ediyor ve böylece malzemeyi algılamak görünür ve bilinçli bir hareket üzerinden gözlemleniyor.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL