Mekanı Saran Ahşap Dalgalar

Partisans’ın Bar Raval tasarımı, yıkılmaya yüz tutmuş ticari bir yapıyı mimari heykele dönüştürüyor. Tasarım, Art Nouveau akımını yeniden yorumlayarak kuzey İspanya’nın gastronomi ve sosyal kültürünü Kanada'ya taşıyor.

Proje, ünlü Kanadalı şef Grant van Gameren’ın İspanya’nın geleneksel tapas barlarını Toronto’da kültürel bir enstitüye dönüştürme fikriyle ortaya çıkmış. Barın bir “sanat eseri” düşüncesiyle tasarlanmasını isteyen Gameren, Partisans mimarlık ofisiyle çalışmaya başlamış.

fotoğraflar: jonathan friedman
plan
görünüş

Maun ağacının kullanıldığı organik form, tüm mekanı sararak farklı işlevlere bürünüyor. Ahşap yüzeyler dalgalar halinde yayılarak pencereye, bar tezgahına ve oturma birimlerine dönüşüyor. Kas dokusundan esinlenilen tasarım, bardaki sirkülasyonu da yönlendiriyor. İç mekan tasarımındaki organik biçimler, cephedeki metal detaylarla dış mekana da yansıyor. Mimar Alex Josephson, klasik Art Nouveau üslubunu modernizmle yorumlarken teknolojik olanaklardan sonuna kadar yararlandıklarını belirtiyor. Mekanda kullanılan tüm parçalar prefabrik olarak üretilerek yerinde birleştirilmiş.

Bar Raval, Toronto’ya yeni bir mutfak kültürü kazandırmayı hedeflerken mekansal kullanımın da sınırlarını zorluyor. Bar, ana işlevinin yanı sıra performans sanatlarını ve fiziksel etkileşimi mümkün kılacak bir tasarım sunuyor.

Etiketler: