Mekanın Doğası

Ambar, güvercinlik ve tahıl kurutma alanı olmak üzere üç yerel tipolojiyi birleştiren 19. yüzyıl yapısının yeniden inşa edildiği proje, kesin bir işlev yüklenmeyen mekanın doğasına teslim olmuş bir senaryo kuruyor.

Kuzey Portekiz kırsalında 19. yüzyılda inşa edilen yapı, çözüm odaklı ve yaratıcı tasarımıyla bölgedeki önemli vernaküler mimari örneklerinden biri. Granit kaideler üzerine yerleşen iki ambar ile onları birleştiren ve altında güvercinlik bulunan bir çatıdan oluşan yapıda ambarların arasında kalan alan ise mısır kurutmak için kullanılıyormuş. Meşe yapı zamanla kullanılmaz olmuş; strüktürünün aslında yapıyı taşıyacak şekilde düzgün inşa edilmemiş olması ve bakımsız kalması sonucu ahşabın çürümesi ile yapı ayakta duramaz hale gelmiş ve bir süre daha çevre ağaçlardan çekilen çelik halatlarla ayakta kalmış. En sonunda kurtarılamaz hale gelen yapıdan kalan yıpranmış ahşap parçaları ise en son kullanıldığı dönemde tasarımın ve kullanılan inşa tekniklerinin nasıl olduğunu belgelemek için yeterli kaynak sağlamış. Böylece yerel yapım bilgisi kullanılarak parça parça yeniden inşa edilmiş.

Tiago do Vale Arquitectos, Dovecote-Granary

Artık burada tarım yapılmıyor, dolayısıyla yeniden inşa edilen güvercinlik-ambarın bu ilk işlevlerini yerine getirmesi de yakın gelecekte olası gözükmüyor. Kesin bir işlev yüklenmeyen yeni yapı, mekanın doğası nasıl uygun görürse öyle kullanılacak. Bu mevcut şartlar sadece inşayı değil dönüşümü de belirlemiş ve projenin temasını şekillendirmiş. Tasarım, eski strüktürün eksiklerini tamamlayan sınırlı müdahaleler ve küçük marangozluk detayları ile tamamlanmış. Orijinal strüktürün taşıyıcılığını iyileştirmek adına gerekli görülen bağlantı noktalarına çapraz kirişler eklenmiş. İki katlanır merdiven iki yandaki ambar bölümlerine giriş sağlıyor. İçeride bulunan merdiven ile de üst kata, yani güvercinlik bölümüne ulaşılıyor.

Eskiz
İkinci kat planı
Ön cephe görünüşü
Arka cephe görünüşü
Yan cephe görünüşü
Kesit
Kesit
Kesit

Projenin matrisini, titiz bir yeniden inşa süreci ile strüktürün kullanılabilir hale gelmesi için eklenen minimal bağlantı elemanları oluşturuyor. Güvercinlik-ambar, Minho bölgesinin kırsal peyzajı içinde ağaçlarla çevirli, rüzgarın ve kuş seslerinin eşlik ettiği bir sığınak haline gelmiş durumda.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL