Mekansallaşan Doku Ve Hücreler

Zoom / Tpu tarafından tasarlanan Liv Hospital Ulus, insan bedenindeki doku ve hücrelerin geometrik yapısından ilhamla kristalize ve organik formları bir araya getiriyor.

LIV Hospital grubunun üst segmente hitap etmeyi amaçladığı hastanesi için imgesel tema olarak insan vücudunun muhteşem hijyenik koruyuculuğu sayesinde aşılamayan iç cephelerini belirledik. Daha sonra ise bu iç yüzeye tematik ilk yaklaşım olarak “Fantastic Voyage” filmindeki insan vücuduna yapılan seyahatin görüntülerindeki doku ve hücre alışkanlığını inceleyerek buradan edinilen geometriyi ve onun yanı sıra birtakım organik formları mimariye kozmetik ve işlev olarak yükleyerek konsept kurgusunu oluşturduk.

fotoğraflar: © LIV hospital
kafeterya
poliklinik bekleme salonu
poliklinik bekleme salonu
poliklinik bekleme salonu
poliklinik bekleme salonu
hemşire bankosu
VIP poliklinik koridoru
poliklinik bekleme
doktor odası
hasta odası
poliklinik bekleme
hasta odası planı
lobi tavan planı
ameliyathane bekleme salonu eskizi

Lobide kristalize edilmiş olarak kullandığımız formları, hasta odalarına ait zeminlerde daha organik olarak kurguladık. Elbette bu organik formlar hasta güvenliği için oldukça gerekli. Hastanelerin insan davranışları açısından oldukça değişken ve hareketli bir ortama sahip olması bizim “hasta merkezli tasarım” ilkelerine yön vermemizi sağladı. Modern hastane tasarımlarında estetik faktörlerin yerini hastalara odaklanarak düşünülmüş erişilebilirlik, işlevsellik, güvenlik gibi faktörler aldı. Bu anlamda tüm bu faktörleri hastaların en iyi şekilde bakılması noktasında sentezleyerek bir tasarım oluşturmak esas amaç haline geldi. Hastalar yaratıcı bir şekilde kurgulanmış, yenilikçi ve içinde sağlık bulacakları mekanlarda bulunmayı arzularlar. Bu sebeple hastaların ve ziyaretçilerinin bu taleplerini ulaşılabilir kılmak kaçınılmaz hale gelmekte.

Hastaların konforunu ön planda tutarak, hasta koridorları gibi alanların mekanik ekipmanların gizli tutulduğu, LED aydınlatmaların onları rahatsız etmeyecek biçimde bir gece kurgusu oluşturacak şekilde tasarlanmış olması hasta odaklı vizyonumuzun ifadesi. Malzeme olarak tercih ettiğimiz akriliği, bankolar, banklar, ıslak mekanların zemin ve duvarları ile lobideki kolonlarda kullandık. Lobideki bankoyu ve tavan panellerini fiberden, zemini ise mermerden kurguladık. Bu mermer zemin kafeteryanın da döşemesi olarak devam ederek orada akustik alçı tavan ile tamamlanıyor. Hasta odalarındaysa duvarlarda lamine kaplamalı MDF’ler, asitlenmiş bronz aynalar kullandık.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL

İlgili İçerikler: