Meyvesiz Plastikler

İskoçya’da cam bahçe içinde tasarlanan “Meyvesiz” yerleştirmesi, doğa ve insanı karşı karşıya getiriyor. Bitkileri taklit eden yeşil plastik cisimler, ziyaretçilerde gündelik yaşama dair bir farkındalık yaratmayı amaçlıyor.

Putput’un İskoçya’da bir bahçede tasarladığı “Meyvesiz” yerleştirmesi, ziyaretçileri bölgenin tipik manzarasını oluşturan bitki örtüsüyle bütünleşik, cam bir serayla karşılıyor. Ne var ki ziyaretçiler, yerleştirmenin içine ulaştığında saksılar içine konulmuş, birbirinden farklı “yeşil” nesnelerle karşılaşıyor.

chris scott, yerleştirme, putput, iskoçya, sera, plastik, doğa
fotoğraflar: chris scott

Putput’un Meyvesiz yerleştirmesi, doğadaki biçimleri plastik cisimlerle değiştiriyor. Saksıların içinde eldiven, leğen, toz fırçası, tarak, flüt ve bulaşık teli gibi nesneler yer alıyor. Putput’a göre her gün kullandığımız ama farkında olmadığımız bu eşyalar, yerleştirme içinde yeniden vücut buluyor ve ziyaretçilerde bir farkındalık yaratmayı amaçlıyor. Öte yandan bir “tasarım zaferi” olmayan ama aynı zamanda da yaşamı kolaylaştıran bu pratik nesnelerin “doğa” içinde sergilenme durumunu insanın doğaya müdahalesi olarak da okumak mümkün.

[embed]https://vimeo.com/135864999[/embed]

Etiketler: