Mikro Senaryolar

Tasarladığı modüler yaşam ünitelerinin kullanım potansiyelini genişletmeyi arzulayan Ofis Arhitekti, mikro konutu iç mekan kurgusuna müdahale etmeksizin bir kütüphane olarak yeniden işlevlendiriyor.

Ofis Arhitekti, C+C ve C28 işbirliğiyle tasarlanan mikro ev projesi, yan yana veya üst üste eklemlenerek daha büyük strüktürler oluşturulmasına imkan veren birimlerden oluşuyor. Farklı konum, iklim ve arazi şartlarına uyum sağlayabilen bu birimler, ilk kez bu yılın başlarında Milano Tasarım Haftası’nda modüler bir konut sistemi olarak sunulmuştu.

2,5 metre genişliğinde, 4,5 metre uzunluğunda ve 2,7 metre yüksekliğinde olan her bir birim mutfak, banyo ve yatak için yeterli alanı sağlayacak biçimde tasarlanmış. Grup halinde kullanıldığında farklı yerleşimlere izin veren birimlerde uyuma alanı böylece, istendiğinde oturma alanı ve mutfaktan ayrılabiliyor. Ancak tasarımcıları bu birimlere yeni ve farklı kullanım alanları arıyor.

Zemin kat planı
1. kat planı
Kesit

Geçici bir kütüphane olarak yeniden işlevlendirilen bu modüler yapı, Ljubljana Kalesi yakınlarında, Slovenyalı mimar Jože Plečnik tarafından tasarlanan bir mesire yerinin hemen yanına yerleştirilmiş durumda. Plečnik'in 145. doğum günü sebebiyle düzenlenen açık hava sergisine, mimarın çalışmalarına odaklanan kitaplarla dolu bu kütüphane eşlik ediyor.

Üç birimin her biri ziyaretçilere Ljubjana’yı izlerken dinlenme ve kitap okuma olanağı sunuyor. Üst ve alt modüllerin daralan yüzeylerindeki büyük pencereler şehir silueti doğrultusundayken orta modül, arkadaki yürüme yoluna ve eğimli yeşil alana bakıyor. İç mekanda yatak ve yaşama alanı olarak tasarlanmış ahşap platformlar okuyucular için oturma alanı sağlıyor, gömme raflar ve merdivenler de kitaplar için elverişli bir saklama alanı oluşturuyor.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL