Mondrian'dan Esinlenen

Abra, Mondrian’ın “Pier And Ocean” adlı tablosundan esinlenerek Pier isimli kitaplığı tasarladı. Dalgaların ritminin azalarak saf ve basit çizgilerden oluşan bir motife dönüştüğü resme öykünen kitaplık, bu çizgilerin hafifliğiyle biçimleniyor.

Kompakt laminat ve demir kullanarak tasarladığımız Pier, kolaylıkla sökülüp yeniden kurulabilen bir dolap tasarımı. Piet Mondrian’ın ünlü tablosu “Pier and Ocean” tasarıma ismini verirken ressamın Neoplastisizm’i de Pier’in raflarını oluşturan yatay ve düşey elemanlar arasındaki dengeyi oluşturdu.

fotoğraflar: abra design studio

Tasarımda incelik ve hafiflik hissi yaratmaya çalıştık. Ulaşmak istediğimiz hafiflik hissi için rafı oluşturan malzemenin mukavemetinin yüksek ve kalınlığının en az olması gerekiyordu. Kompakt laminat, bu teknik özellikleri karşılamasının yanında, ayrıca bir uygulama gerektirmeyen kesitiyle de tasarımın görsel algısını güçlendirdi. Öte yandan tasarımın birleşim detayları Pier’in modülerliğini de artırdı. Taşıyıcı düşey demirlerin geçmeli birleşim detayı, kitaplığın son kullanıcı tarafından kolaylıkla sökülüp taşınabilmesini sağlıyor.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL

İlgili İçerikler: