Müşterek Sahne

Kullanılamaz hale gelmiş tarihi bir yapıyı dönüştüren proje, ortak kullanım ve açık program üzerine temellenen bir konsept ile şehre yeni bir kamusal alan kazandırıyor.

Tarihi, Amerika Bağımsızlık Savaşı öncesine dayanan ve eskiden silah parçaları üretilen bir fabrika olan yapı, 2010 yılında yaşanan bir yangın ile kullanılamaz hale gelmiş. Sanatçı Heather Clartk’ın projesi Sky Theatre ise yapıyı, şehrin merkezini hareketlendirecek çok amaçlı kamusal bir sahneye dönüştürüyor. Amfinin yanı sıra tasarlanan ve strüktürü saran yeşil kollar ise yangında ikinci katı tamamen çöken binaya sanatsal bir dokunuş bırakıyor.

MIT Dijital Strüktürler Araştırma Grubu ile birlikte gerçekleştirilen projede, yeşil kolları taşıyan iskelet sistemi ise özel olarak geliştirilen geometri algoritmalarından yararlanılarak ve bilgisayar destekli programlar kullanılarak tasarlanmış ve üretilmiş. Yapının pencere ve kapı açıklıklarından dışarı çıkarak kıvrılan ve strüktürü saran bitkisel dokuda kurak koşullara dayanıklı bitkiler tercih edilmiş. Sulamada kullanılmak için yağmur suyu biriktirmek üzere ise komşu çatılardan birine bir su deposu yerleştirilmiş.140 kişiyi alacak şekilde tasarlanan ahşap amfinin, strüktüre yerleştirilen ağaçlar ile doğal bir gölgeliğe sahip olması sağlanmış.

Mahalle ölçeğinde ortak bir alan yaratan proje performanslardan müzik etkinliklerine, film gösterimlerden çocuklar için hikaye anlatımlarına kadar farklı etkinliklere ev sahipliği yapabilecek, tamamen açık bir programa sahip bir mekan sunuyor ve insanları, alternatif mekanlar kazanmak konusunda yeni senaryolar üretmeye davet ediyor.

ABD’nin Frederick, Maryland bölgesinde hayata geçen proje 2017 yılının Temmuz ayına kadar kullanıma açık olacak.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL

İlgili İçerikler: