Nasıl Hissettiğinizi Biliyoruz

Studio Nick Verstand tarafından tasarlanan yerleştirme, o an hissedilen duyguları insanların etrafını saran bir ışık perdesi şeklinde fiziksel boyuta taşıyor ve bu alternatif iletişim şeklinin etkilerini merak ediyor.

“Aura”, insanların duygu durumlarını ışık kompozisyonları şeklinde görünür kılan görsel-işitsel bir yerleştirme. Üzerlerine beyin dalgalarını, kalp atışlarını ve galvanik deri tepkisini ölçen biyosensörler takılan ziyaretçiler, alana girdiklerinde duygularını temsil eden bir ışık perdesi ile çevreleniyor. Zemine oturduklarında ya da yattıklarında ise arka planda duyguları tetiklemek üzere bir müzik çalmaya başlıyor. Duygu durumlarına göre farklı renk, form ve yoğunluk kazanan ışık perdeleri böylece kişilerin o an ne hissettiğini herkesin görebileceği şekilde somutlaştırmış oluyor.

Bu sene Hollanda Tasarım Haftası (DDW) kapsamında düzenlenen “We Know How You Feel” (Nasıl Hissettiğinizi Biliyoruz) adlı serginin bir parçası olan çalışma, sanatçı Nick Verstand’ın Hollanda Uygulamalı Bilimler Araştırma Kuruluşu (TNO) ile işbirliğinin sonucu. Duyguları fiziksel olarak algılanabilir hale getirmek için ışığı bir araç olarak kullanan yerleştirme, bu deneyimin insanların kendilerini ve birbirlerini anlamaları için yaratacağı etkileri araştırıyor.

Etiketler:

İlgili İçerikler: