Nefes Alma Terası

Yaşam alanına küçük bir müdahale olarak tasarlanan pavyonun bitkilerin ana kullanıcıya dönüştüğü kurgusunda, insan, bitkilerin bakımını üstleniyor ve karşılığında temiz hava alma ve doğaya yaklaşma fırsatı yakalıyor.

Vietnam’ın Hanoi şehri, araç trafiği ve endüstriyel faaliyetlere bağlı olarak giderek düşen hava kalitesiyle dünya üzerindeki hava kirliliğinin en yüksek olduğu yerleşim yerleri arasında bulunuyor. Şehirdeki 3 katlı bir apartmanın terasına yerleşen “Pavillion of Origins” projesi, bitkilerin ana rolü üstlendiği tasarımı ile havanın temizlendiği bir mekan kurguluyor. Kullanılan bitkiler ise dekoratif görüntülerinden dolayı değil havadaki toksik bileşenleri temizleme özelliklerinden dolayı özellikle seçilmiş. Çerçevelerle tanımlanan ana strüktürün içinde tanımlanan dörtgen boşlukların her biri bitkiler için küçük pavyonlar oluşturuyor. Pavyonun her köşesine dağılan bitkiler büyüyerek yayılıyor ve havayı temizliyor. Strüktürün tamamı ise insan ölçeğinde bir pavyona dönüşüyor.

fotoğraflar: nguyen thai thach
vaziyet
planlar
görünüşler
kullanılan bitki türleri

Kullanıcılar, pavyonun farklı katlarına tırmanarak farklı ışık ve hava geçişine sahip noktalarda vakit geçirebiliyor. Farklı boyutlardaki alanlar birbirinin içine geçiyor; gün ışığının ve rüzgarın serbest bir şekilde dağıldığı geçirgen bir mekan oluşuyor. Bu serbestlik, sınırları silikleştiriyor ve insanla doğa arasında uyumlu bir birliktelik üretmeyi amaçlıyor. Yeniden kullanıma kazandırılan metal ile yerde kullanılan çakılların beyaz rengi gökyüzü ve bulutların da dahil edildiği senaryoya uygun bir dil kazanıyor. Çatı örtüsü olarak kullanılan yarı geçirgen polikarbonat yüzey ise güneş ışınımını azaltma görevi üsteniyor.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL

İlgili İçerikler: