Ofise Taşınan Doğa

Ofis programında yaratıcılığı ve motivasyonu arttıran çözümler arayan Adolfsson&Partners, İsveç ormanlarından ilham aldığı tasarımda doğayı teknolojiyle birlikte resmediyor.

Adolfsson&Partners tarafından tasarlanan ofiste temel amaç yaratıcılığı teşvik eden ve farklı kullanımlara cevap veren esnek mekanlar oluşturmak olmuş. Çalışanların işleri gereği yeni çözümler üretebilmek için ihtiyaç duyduğu enerji ve motivasyonu onlara sağlayan bir mekan sağlama fikri için de doğanın insanda yarattığı pozitif etkiler üzerinden şekillenen bir tasarım ortaya çıkarılmış. Bu noktada ise ofisin ana konseptinde İsveç’in ormanlarından ilham alınmış. Ormanlardan beslenen tasarımda sakin mekanlar tanımlanırken, doğal ışıktan maksimum yararlanmayı sağlamak adına tasarlanan cam tavanlı bölüm, ofisin odak noktası olarak kurgulanmış.

fotoğraflar: joachim belaieff

Merdivenlerden açık ofis alanına doğru inildiğinde kontrplaktan üretilmiş ağaç silüetleri yumuşak kumaş dokusuyla bir araya gelerek hem organik hem de heykelimsi görüntüler oluşturuyor. Zeminde, duvarlarda, kumaşlarda ve masalarda kullanılan sıcak yeşil tonlarından gri tonlarına uzanan renk paleti ile de oluşturulan atmosfer güçlendirilmiş. Orman konseptini pekiştirmek adına ofisin içinde uzanan ve farklı bölümleri birbirine bağlayan yapay bir nehir tasarlanmış. Nehir aslında gerçek bir su öğesi değil, kullanıcının adımını tarayıp onu sudaki harekete dönüştüren interaktif bir zeminden oluşuyor. Işık ve video efektleri de vermek istenen duyguyu olabilecek en gerçekçi şekilde yansıtmak için kullanılmış. Yüzey üzerinde yer alan hayvanlar, balıklar ve böcekler de yapay zeka ile programlanarak çalışanların adımlarından kaçmaları, harekete göre tepki vermeleri sağlanmış.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL

İlgili İçerikler: