Okulunu İnşa Et

Okulu bulunmayan Talara’da kar amacı gütmeyen bir organizasyon olan Architecture For Humanity önderliğinde tasarlanan Sante Elena De Piedritas okulu, yerel halkın ve çeşitli kurumların katılımıyla inşa edilmiş. Şu anda 60 öğrencinin eğitim aldığı okul, beş yıl içerisinde 100 öğrenciye ulaşmayı amaçlıyor.

Piedritas, Peru’nun Piura bölgesindeki Talara kasabasında yaşayan yöre halkının adı. Endesa adlı grubun sponsorluğunda yapımı sağlanan ve bölge halkıyla çeşitli kurumların katkı sağladığı bina, bölgedeki ilk ve tek okul olmuş.

Santa Elena de Piedritas Okulu, 2.000 m2’lik bir arazide 970 m2’lik bir alana inşa edilmiş. Proje, mevcutta yer alan bina ve ona eklenmiş iki yeni yapıdan oluşuyor. Tasarımdaki ana konsept kararları; eğitim için teknoloji sağlamak, bütçenin gelişim ve hizmet için akılcı kullanımı, öğrenciler için konforlu mekanlar yaratmak, çevreye saygılı ve sürdürülebilir tasarım sunmak, topluma önemli bir katkı sağlamak ve yapının gelecekteki olası kullanımları için değişebilir olması şeklinde açıklanıyor.

sürdürülebilirlik,talara,jesus porras,carolina libardi,architecture for humanity
fotoğraflar: architecture for humanity
yapıya genel bakış
yapının gece görünüşü
inşa esnasından bir kare
çocuklarla yapılan çalışmadan bir kare
gölgelikten bir kesit
illustrasyon: scott erstad
illustrasyon: scott erstad
kullanım programı
sistem detayı
vaziyet planı

Okul, yeni tasarımıyla birlikte ortak kullanımlara hizmet veren bilgisayar laboratuvarı, ilkokul sınıfı ve iki adet okul öncesi sınıftan oluşuyor. Sınıflar istenildiği zaman birleştirilip tek bir mekan haline gelebilecek şekilde tasarlanmış. Odalardaki doğal havalandırma ve ışık, sınıfları konumlandırmada en önemli girdiyi oluşturmuş. Ayrıca oyun alanlarının sınıflar etrafında yer alması gerektiği de dikkat edilen bir diğer tasarım kararı olmuş. Dış mekan tasarımındaysa iklimin getirisinden dolayı gölge oluşturan tasarım öğelerinin tasarlanmasına özen gösterilmiş.

Gönüllü kuruluşların yardımı dışında Talara halkı da okul bahçesi gibi alanların tasarımı, maket yapımı ve inşaat süreçlerinde projeye katılım sağlamışlar.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL

İlgili İçerikler: