Ormana Uzanan Bakışlar

Spiral bir merdiven etrafına yerleşen 7 kutudan meydana gelen dağ evi, panoramik orman manzarasını farklı kotlara ve yönlere dağılan açıklıklar ile tamamlıyor.

Çin’in Anhui şehrinde, Qiyun Dağı’nda tasarlanan “ağaç ev” kırmızı sedirlerle sarılı bir doğanın içine yerleşiyor ve 11 metrelik yüksekliğini yine komşu olduğu ağaçların boyu ile örtüştürüyor. Ağaç ev genişliği 6 ila 9 metrekare arasında değişen, birbirine eklemlenmiş 7 odadan (giriş, iki yatak odası, iki banyo, salon ve peyzaj odası) meydana geliyor. Farklı kotlara yerleşen yatak odası ve banyo ikililerinin giriş holü ile ayrılması burada konaklayanların birbirini rahatsız etmeden hareket etmesini mümkün kılıyor. Ana yaşam alanı ve peyzaj odası ise ortak alanlar olarak yapının en üst katına yerleşiyor. Bütün mekanlar merkezden geçen spiral bir merdiven ile birbirine bağlanıyor.

fotoğraflar: chen hao / bengo studio

Konuklar, bir tarafı cam olan koridordan ilerleyerek giriş holüne varıyor; yatak odaları ise bu giriş kotundan 1,6 metre aşağıda ve yukarıda bulunuyor. Evin içinde dolaştıkça farklı kotlara dağılmış panoramik orman manzarası deneyimleniyor. Olabildiğince küçük olacak şekilde tasarlanan odaların ormana açılan yüzeyleri ise manzarayla olan ilişkiyi en yüksek seviyeye çıkarmak adına boydan boya camdan oluşuyor. Odaların küçüklüğü ilgiyi dış mekana odaklamaya yardımcı oluyor. Metal bir strüktüre sahip yapıda ilk olarak merkeze yerleşen spiral merdiven inşa edilmiş, odaları oluşturan hacimler ise sonradan eklenmiş. Başka bölgelerden getirilecek ahşabın hastalık ya da ormanın yabancı olduğu böcekleri taşıma ihtimali düşünülerek cephede yine kırmızı sedir kullanılmış.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL