Ortaklaşa Mücadeleye Dair Mekansal Bir Deneme

Özellikle son iki yılda Suriye’deki çatışmalardan kaçarak Avrupa’ya sığınan bir milyonu aşkın insan, kıtanın büyük ölçekli bu insani krize cevap verme kapasitesini ölçüyor. Mülteci krizi hala çözülemedi ve Avrupa’nın çeperlerinde kurulan geçici kamplarda mimarlar ve tasarımcılar savaştan kaçan ve zulüm görenlerin yaşam koşullarını fiziksel olarak iyileştirmek için çabalıyorlar.

görseller: filippo bolognese
görsel: simon kirchner
hava akışı şeması
hava akışı şeması
plan
detay
aksonometrik perspektif

Yunanistan’ın Ritsona kentinde kurulan bir mülteci kampında gerçekleştirilmesi önerilen ve sosyal merkez olarak işleyecek Maidan Tent de mimarlık ve tasarım alanında bu sorunun çözümüne katkı koymak için gösterilen çabanın bir ürünü. İki genç mimarın, Bonaventura Visconti di Modrone ve Leo Bettini Oberkalmsteiner’ın BM Uluslararası Göç Örgütü’nün desteğiyle gerçekleştirdiği proje, zorunlu göçün neden olduğu psikolojik travmaya karşı ortaklaşa mücadele edebilmek için bireyleri bir araya getiren kapalı bir kamusal alan sunuyor.

Tasarım ekibinin 2016 yılında kamplara düzenli olarak yaptıkları ziyaretlerin ardından sürekli genişleyen çadır ve konteynerlerin arasında toplumsal çözülmeye ve yabancılaşmaya sebep olabilecek kamusal alan yoksunluğuna karşı önlem alma ihtiyacı öncelik kazanmış. Sosyal etkileşimleri artırmaya yönelik geliştirilen bu proje de adını Arapça meydan kelimesinden alarak toplumsal birlikteliğe vurgu yapıyor.

Hareket de ettirilebilen alüminyum strüktür suya, rüzgara ve yangına dayanıklı tekstil malzemesiyle kaplanarak 200 metrekarelik alanda yaklaşık 100 kişiye korunaklı ve güvenli bir ortam sunuyor. Kolay kurulum ve bakıma imkan tanıyan standart bileşenleri ve farklı kullanımlar için yeniden uyarlanabilen sekiz modüler alana ayrılabilen yapısıyla Maidan Tent, çeşitli ihtiyaçlara cevap verecek esnekliğe de sahip. Şemanın dairesel formu ise insanları herhangi bir yoldan girmeye davet eden bilinçli bir girişim.

2017 yazında tam anlamıyla faaliyete açılması hedeflenen proje, şu anda ek ödenek bekliyor.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL

İlgili İçerikler: